Każdy rodzic martwi się, że gdy dziecko nie chce jeść to oznacza, że coś mu dolega. Nic bardziej mylnego. Apetyt dziecka to przede wszystkim kwestia indywidualnych potrzeb organizmu. To właśnie od nich zależy ile i co dziecko zje oraz czy w ogóle ma ochotę na kolejny posiłek. Nie warto zatem zmuszać jedzenia na siłę, lecz dokładnie obserwować swoją pociechę, aby zbyt wcześnie nie wysnuć wniosków, które mogą mieć wpływ nie tylko na rozwój w okresie dziecięcym, ale także na dorosłe życie.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Powodów, dla których dziecko nie chce jeść jest wiele. Jednak najpopularniejsze z nich to niechęć do niektórych produktów spożywczych lub konkretnych potraw, częste podawanie przekąsek, które zastępują podstawowe posiłki, nieregularne jedzenie oraz zbyt wiele rozpraszaczy dookoła (telewizor czy tablet zajmują dziecko bardziej niż samo jedzenie). Odmowa posiłku może być też oznaką pierwszych dziecięcych buntów, które jednak bardzo szybko odchodzą w zapomnienie. Niekiedy, choć są to pojedyncze przypadki, niechęć do jedzenia może także oznaczać problemy zdrowotne – jednak aby ostatecznie je potwierdzić, warto skonsultować się z pediatrą i dopiero później wybrać odpowiedni sposób leczenia, dopasowany do przyczyn takiego stanu zdrowia.

Dziecko nie chce jeść – i co dalej?

W sytuacji, kiedy dziecku nic nie dolega, a problemy z jedzeniem są wywołane innymi czynnikami, warto zastosować się do kilku wskazówek. Jak postąpić, gdy dziecko nie chce jeść?

  1. Zrezygnować z kalorycznych i sycących przekąsek między posiłkami. To, co dla dorosłego może wydawać się małą porcją, dla dziecka może być równoważne niemal z całym posiłkiem.

  2. Pilnować stałych pór posiłków – organizm przyzwyczajony do jedzenia o konkretnych porach będzie umiał odpowiednio regulować swoją pracę, bez konieczności magazynowania pokarmu.

  3. Podawaj dziecku posiłki takie, jak jedzą pozostali domownicy. Tę wskazówkę warto zastosować dopiero po kończeniu przez dziecko 2. roku życia. Po tym czasie nie trzeba już przygotowywać specjalnych dziecięcych potraw ani rozdrabniać jedzenia. Należy jednak dostosować ilość przypraw i produkty spożywcze do indywidualnych gustów malucha. Warto też zwrócić uwagę na wygląd posiłków – im bardziej apetycznie będzie się prezentował na talerzu, tym większa szansa, że malec chętnie go spróbuje.

  4. W czasie posiłku nie sadzaj dziecka przed telewizorem czy komputerem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest posadzenie go na ulubionym krzesełku przy stole i wspólne jedzenie. Dzięki temu uwaga dziecka będzie skupiona na tym, co znajduje się na talerzu, a nie jedynie na tym, co jest na ekranie.

  5. Nie zmuszać do jedzenia! Jeśli dziecko w danym momencie nie chce jeść, nie warto na siłę zmuszać mu jedzenia. Prawdopodobnie malec nie jest głodny i nie potrzebuje żadnych składników odżywczych, zwłaszcza jeśli chwilę wcześniej zjadł słodycze, owoce lub nawet kanapkę. Zobacz http://humana-baby.pl/blog/dlaczego-moje-dziecko-nie-chce-jesc.

Jeśli nasza pociecha jest zdrowa, ale czasami odmawia jedzenia – nie ma powodu do niepokoju. Jej organizm sam dostosowuje sobie ilość przyjmowanego pokarmu. Jeśli natomiast będzie głodna – z pewnością sama dopomni się o posiłek. Musimy także pamiętać, że nawet najmłodsi domownicy mają swoje kulinarne gusta, w które czasami trudno trafić. Jednak i na to każdy rodzic znajdzie sposób, który idealnie zaspokoi potrzeby ukochanego dziecka!