Pierwsza domowa kąpiel dziecka jest dużym wyzwaniem dla rodziców. W szczególności jeśli to ich pierwsze dziecko. Obecnie na rynku dostępne są liczne akcesoria, które pomagają znacznie ułatwić i umilić zabawę w wodzie. Dzięki odpowiednim artykułom kąpiel staje się również łatwiejsza dla rodziców.
Noworodek w wannie
Istnieje kilka zasad:
- Nie wolno dopuścić by dziecko leżało tak aby woda wlewała mu się do uszek.
- Noworodek ma jeszcze świeżą ranę po pępowinie, której nie wolno nam moczyć w czasie pierwszych delikatnych kąpieli. Pępek myjemy wodą dopiero gdy odpadnie.
- Nigdy nie zostawiamy dziecka ani na chwilę samego w czasie kąpieli.
- Woda musi mieć odpowiednią temperaturę, nie może być ani za ciepła ani za zimna.
- Kąpiel nie powinna trwać nadmiernie długo, szczególnie w zimnych porach roku aby maluszek się nie wychłodził.
A teraz o akcesoriach
Odpowiednie ułożenie noworodka w wanience osiągniesz z łatwością dzięki gąbce w kształcie misia. Kosztuje ona jedynie około 10 zł, a jest naprawdę bardzo wygodna. Dziecko stabilnie i komfortowo leży na miękkiej i ciepłej gąbce a ty nie musisz go utrzymywać przez całą kąpiel na swoim przedramieniu. Wiem z pewnością zaraz zostanę zaatakowana przez część mam, że to kłębowisko bakterii i, że nie można tego dobrze wydezynfekować. Ja używałam jej bardzo krótko, jednak bardzo sobie chwale, można spróbować wyprać lub regularnie wymieniać.
U nieco starszego malucha można zastosować leżaczek kąpielowy na przyssawkach, który przyczepiamy do wanienki, polecam okryć pieluchą tetrową, żeby nie kłaść dziecka bezpośrednio na plastiku. Maluch, który już unosi główkę może wygodnie leżeć i rozglądać się dookoła.
Z kolei dla dzieci, które potrafią już samodzielnie i stabilnie siedzieć na rynku dostępne są krzesełka do wanny. Można by je przyrównać na huśtawek na placach zabaw dla najmłodszych, podobnie nóżki dziecka wkłada się w odpowiednie otwory, dzięki czemu stabilnie siedzi i się bawi a my mamy możliwość spokojnego umycia naszej pociechy.
Jeśli chodzi o temperaturę wody, to jakoś nigdy nie miałam większego zaufania do tych wszystkich termometrów. Ja sprawdzałam wodę starym sposobem mocząc w niej łokieć, ale wiele moich koleżanek chwaliło najróżniejsze termometry. Pozwalały im one nie tylko dobrać odpowiednią temperaturę na rozpoczęcie kąpieli ale również określić jej długość- bo gdy wskazywana temperatura spadała to był znak, że dziecko trzeba wyjąć z wody.
Wanienki
Ich również jest pełno. Niektóre w całych zestawach łącznie z przewijakami, mniejsze i większe. Ja zawsze wybierałam te większe wychodząc z założenia, że dłużej będą służyć i nie myliłam się. Przy pierwszym synu miałam jedynie wanienkę, którą ustawiałam w różnych miejscach, ale najczęściej musiałam się schylać żeby go umyć i odczuwałam to w kręgosłupie. Idealne dla siebie rozwiązanie odkryłam będąc w drugiej ciąży. Kupiłam wanienkę ustawianą na metalowym stelażu, który następnie mogłam złożyć jak deskę do prasowania i wstawić za szafę. U mnie sprawdziło się genialnie, plecy wcale nie bolały bo kąpiąc syna miałam go na swojej wysokości.
Jeśli mamy małe mieszkanie i korzystamy z każdej możliwości zaoszczędzenia miejsca to za godne polecenia można uznać składane wanienki. Są nieco droższe, ale po złożeniu zajmują naprawdę niewiele przestrzeni.
Jeśli często podróżujemy lub planujemy wakacyjny wyjazd z dzieckiem warto uzbroić się również w turystyczną wanienkę, czyli nic innego jak pompowany mini basenik w kształcie wanny.
Gąbki i myjki
Ja wolałam myć dzieci dłonią, ale tata moich synów zawsze wybierał gąbkę. Delikatna myjka sprawdza się również do mycia buźki, która jest wyjątkowo wrażliwa. Warto więc jakąś zakupić.
Zabawki do wody
Dla noworodka i małego niemowlaka będą zbędne, jednak gdy dziecko potrafi już chwytać lub nawet siadać chętnie pobawi się w wannie podczas kąpieli.
Ronda do kąpieli
Gdy dziecko już siedzi najczęściej nie znosi mycia główki. Nie u każdego dziecka, ale w wielu przypadkach świetnie sprawdzają się tzw. Ronda do kąpieli czy takie gumowe otoczki, które uniemożliwiają spływanie wody z szamponem do oczu.
Organizery na zabawki
Gdy nasza pociecha jest nieco starsza i zabawek kąpielowych uzbiera nam się już pewna ilość warto je jakoś zorganizować i umożliwić im skuteczne wysychanie. Najlepsze rozwiązanie to zawieszenie specjalnego organizera lub pojemnika.
Wiaderka do kąpieli
Ten produkt od jakiegoś czasu jest coraz powszechniej polecany do kąpieli niemowląt przez lekarzy i położne. Powodem jest, iż dziecko znajduje się w nim w pozycji embrionalnej i jest cały czas zanurzone w wodzie. Nie ma więc konieczności nieustannego polewania aby nie zmarzło. Dziecko czuje się w nim jak w brzuchu mamy.
Ręcznik z kapturkiem
Świetnie się sprawdza do owijania maluszka po kąpieli i wycierania. Z łatwością okryjemy również główkę. Warto takie posiadać. Pamiętajmy żeby delikatnie przenosić dziecko z kąpieli do wycierania. Jedną rękę kładziemy pod główkę i obejmujemy palcami górę ręki, drugą wsuwamy pod uda i mocno ujmujemy za udo. Dziecko po kąpieli jest śliskie i takie trzymanie pozwoli uchronić przed upadkiem.
No comments