Współczesne sklepy kuszą bogatą ofertą zabawek dla dzieci w różnym wieku. Dzięki temu już od pierwszych miesięcy życia możesz zapewnić swojemu maleństwu akcesoria do zabawy, które wywołają na jego buzi uśmiech, a ponadto spełnią rolę edukacyjną. Jak jednak wśród różnorodnych produktów, wybrać zabawkę dostosowaną do wieku i potrzeb Twojego dziecka? Czym kierować się wybierając idealny prezent dla niemowlaka?

Dostosowana do wieku

Pierwszy rok życia to okres szybkiego rozwoju dziecka. Odpowiednio dobrane zabawki stymulują ten proces i wspomagają naukę nowych umiejętności. Niemowlęta do 3 miesiąca życia nie mają jeszcze odpowiednio wykształconego wzroku, dlatego aby przyciągnąć ich uwagę najlepiej wybierać zabawki o intensywnych, kontrastujących kolorach. Ich kształt powinien być prosty, o zaokrąglonych krawędziach i wygodnych do złapania uchwytach. W tym okresie sprawdzają się również kręcące się nad łóżeczkiem karuzele. U nieco starszych niemowląt polecane są zabawki dostarczające większej ilości bodźców. Maty edukacyjne lub bujaczki pobudzają nie tylko wzrok, ale także słuch i dotyk, stymulując prawidłowy rozwój dziecka. Dobierając zabawkę dla niemowlaka należy kierować się oznaczeniem wieku obecnym na opakowaniu (na przykład „3m+” oznacza, że zabawka jest odpowiednia dla dziecka powyżej trzeciego miesiąca życia). Nigdy nie wolno pozwolić niemowlęciu na zabawę przedmiotami oznaczonymi jako nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 roku życia, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zadławienia się małymi elementami.

Jakość i bezpieczeństwo

Wybierając prezent dla niemowlaka nigdy nie kieruj się przypadkową okazją czy niską ceną. Koniecznie upewnij się, czy wybrany produkt jest dobrej jakości. Świadczy o niej oznakowanie „CE” umieszczone na opakowaniu, które jest deklaracją producenta, że dana zabawka spełnia wszystkie wymagane normy Unii Europejskiej. Przy wyborze zabawki porównaj wygląd oznaczenia ze wzorem dostępnym w Internecie. Jest to ważne, ponieważ na rynku dostępne są produkty z bliźniaczo podobnym znakiem „China export”, oznaczającym, że produkt został wyprodukowany w Chinach. W przypadku tego drugiego, odstęp między literami jest znacznie mniejszy, a litera E ma nieco inny kształt. Kategorycznie unikaj zabawek zawierających szkodliwe substancje, takie jak ftalany, ołów, chrom czy toksyczne farby. Wybór zabawki wysokiej jakości jest kluczowy u niemowląt, gdyż poznając świat za pomocą zmysłów dotyku i smaku, z dużym prawdopodobieństwem włożą ją do buzi. Ssanie i podgryzanie zabawek może nasilić się ok. 4 miesiąca życia, gdy rozpoczyna się wyrzynanie pierwszych ząbków. Jest to zachowanie zupełnie naturalne, ponieważ gryzienie twardych przedmiotów zmniejsza u dziecka ból i dyskomfort. Aby pomóc Twojemu maluszkowi podczas ząbkowania, możesz schłodzić gryzak w lodówce lub wykonać masaż dziąsła za pomocą specjalnej silikonowej nakładki na palec. Warto pomóc dziecku przetrwać bolesne ząbkowanie stosując specjalne żele „na ząbkowanie” dostępne w aptece. Pomocny może być Anaftin® Baby Żel na ząbkowanie,  który wyposażony jest w specjalny silikonowy aplikator. Miękka szczoteczka aplikatora delikatnie masuje dziąsła, podczas gdy żel szybko tworzy niewidoczną warstwę chroniącą dziąsła przed uczuciem dyskomfortu i bólu. Jego naturalne składniki pomagają zmniejszyć ból i zaczerwienienie zmienionych miejsc.

Bezpieczna zabawa

Wybór idealnej zabawki to klucz do sukcesu, ale równie ważne jest prawidłowe jej użytkowanie. Zawsze warto przeczytać informacje zawarte na opakowaniu produktu. Zadbaj o czystość – zabawki powinny dać się wyprać lub umyć, aby zapobiegać gromadzeniu się na nich szkodliwych drobnoustrojów. Sprawdzaj, czy zabawki nie uległy uszkodzeniu, ponieważ oderwane elementy mogą stwarzać zagrożenie zadławienia lub skaleczenia dziecka. I co najważniejsze, obserwuj reakcje dziecka. Jako rodzic sam najlepiej poznasz potrzeby swojego maleństwa i szybko nauczysz się dobierać zabawki dopasowane do jego potrzeb.