Buciki dla dziecka, szczególnie takiego, które dopiero zaczyna chodzić to bardzo istotna kwestia. Nie możemy pozwolić aby na tak wczesnym etapie doszło do koślawienia stópki i nieprawidłowego jej stawiania. Buty powinny więc zostać dobrane z należytą troską.

Buty czy kapcie, w których maluch uczy się chodzić powinny sięgać za kostkę i dobrze stabilizować nogę. Podeszwa natomiast musi być stosunkowo sztywna i odpowiednio wyprofilowana. U mnie sprawdziły się takie robione na zamówienie po dokładnym zmierzeniu stópki dziecka.

Dla malucha dość łatwo kupić buciki samodzielnie, będąc bez dziecka w sklepie, jednak już ze starszym dzieckiem lepiej pójść razem i mierzyć. Gdy kupowałam buty dla któregoś z synków zwykle pytałam czy jeśli rozmiar nie będzie pasował mogę na drugi dzień podejść wymienić. Najczęściej nie stanowiło to kłopotu.

Dzieciom, które nie potrafią jeszcze powiedzieć czy bucik jest ok. najlepiej założyć je w domu na pół godzinki. Nie będzie widać, że były noszone jakby trzeba było wymienić. Jeśli dziecko chodzi swobodnie i nie skarży się, że coś boli coś przeszkadza, nie próbuje zdjąć butów i nie płacze oznacza to że są dobre.