Buty stanowią wyjątkowo istotny element dziecięcej garderoby. Jako rodzice jeszcze większą wagę przywiązujemy do nich w okresie jesienno-zimowym. Zasada jest prosta, gdy za oknem zimno, mokro i wietrznie chcemy zadbać nie tylko o wygodę, ale i o funkcjonalność. Obuwie nie może przepuszczać wody, musi być odpowiednio ciepłe i dodatkowo antypoślizgowe, dla zapewnienia bezpieczeństwa. Jak więc wybrać buty dla dziecka na jesień i zimę?

Czego szukamy?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie podstawowe pytanie: czego właściwie oczekujemy od obuwia dla naszego dziecka? Tutaj odpowiedź może wydawać się banalna, ale stanowi istotny punkt wyjścia do podjęcia ostatecznego wyboru.

Mogą to być buty na szare i mokre jesienne dni, na prawdziwą złotą polską jesień. A jeśli chodzi o buty zimowe, to również musimy się zastanowić, gdzie i kiedy dziecko będzie w nich chodzić. Czy mają to być uniwersalne buty na śnieg i np. do przedszkola, czy też bardziej uniwersalne traperki, które po wypastowaniu ubierzemy nawet do kościoła?

Gdy określimy już, po co właściwie kupujemy dziecku buty, możemy przejść dalej.

Jakie zapięcie?

W opiniach rodziców najlepsze na okres jesienno-zimowy dla dzieci są buty wiązane lub zapinane na rzepy. Raczej odradza się nabywanie takich z zamkami, z co najmniej dwóch powodów, po pierwsze w miejscu zamka może dochodzić do przemakania i uciekania ciepła, a po drugie w tym miejscu but może się koślawić, powodując zagrożenie dla prawidłowego ułożenia stópki.

Podeszwa buta dla dziecka

Ważnym elementem jest również podeszwa buta dla dziecka na okres jesienno-zimowy. Specjaliści wskazują, że powinna być całkowicie płaska, aby rosnąca stopa mogła się prawidłowo kształtować. Warto również zwrócić uwagę na jej wykonanie i połączenie z resztą buta. Kolejnym jej aspektem są właściwości antypoślizgowe, które często producenci określają konkretnymi stopniami.

Jaki rozmiar?

Ta kwestia wydaje się oczywista. Inaczej sytuacja jednak wygląda, jeśli zakup dokonywany jest w Internecie. Kupując buty dziecięce online, mamy do dyspozycji ogromną ilość modeli, wzorów i kolorów. Ważnym elementem będzie jednak znajomość długości wkładki.

Pamiętaj, że buty nie powinny być nadmiernie duże, muszą być dopasowane do stopy, aby dziecko mogło wygodnie i bezpiecznie poruszać się w okresie jesienno-zimowym.

Jak zmierzyć nogę dziecka?

Weź zwykłą białą kartkę papieru i poproś dziecko, aby na niej stanęło, następnie z pomocą długopisu lub ołówka odrysuj stopę. Na koniec wystarczy zmierzyć długość linijką i już mamy określony zakres rozmiarów.

Czy coś jeszcze jest ważne?

Pomińmy tak prozaiczny fakt, jak dopasowanie butów do płci dziecka, bo dla każdego rodzica będzie to oczywiste. Starszego dziecka warto zapytać o dany model, bo może się okazać, że wcale nie będzie go nosić, gdyż uzna, że są np. niemodne.

Trendy w obuwiu dla dzieci nieustannie się zmieniają, jednak dotyczą niewielkich anomalii w fasonach i kolorach. Podstawowe zasady ich kupowania pozostają takie same. Przy dokładnym zmierzeniu nogi dziecka, ich nabycie za pośrednictwem sieci nie powinno zrodzić większych problemów.