Instynkt macierzyński to pojęcie bardzo popularne, a skoro popularne to używane i odmieniane na wszelkie możliwe sposoby. Problem w tym, że przeważnie instynkt macierzyński pojmuje się inaczej, niż powinno się pojmować. Poznajmy więc co oznacza instynkt macierzyński. Możliwe, że nieco się przy tym zdziwimy, bo bliżej mu do orgazmu, niż do więzi między matką a dzieckiem.

Gruczoły wydzielają hormony, a hormony rządzą światem

Nasz organizm to wielka maszyna złożona z układów, których działanie i współdziałanie sprawia, że żyjemy. Wśród najważniejszych układów wylicza się: układ kostny, układ mięśniowy, układ oddechowy, układ krążenia, układ pokarmowy, układ wydalniczy, układ rozrodczy, układ nerwowy oraz układ gruczołowy, zwany też układem hormonalnym. Ten ostatni układ składa się z gruczołów, czyli komórek lub narządów wydzielających hormony. Hormony stanowią z kolei substancje chemiczne regulujące funkcjonowanie określonej części organizmu, a wszystkie razem regulujące funkcjonowanie całego organizmu.

Przykłady hormonów wydzielanych przez gruczoły

Oto kilka przykładów niezbędnych do zachowania homeostazy hormonów wydzielanych przez gruczoły. Oksytocynę wydziela podwzgórze. Somatotropinę, prolaktynę, gonadotropinę wydziela przysadka. Melatoninę wydziela szyszynka. Tymozynę i tymopoetynę wydziela grasica. Tyroksynę, trójjodotyroninę i kalcytoninę wydziela tarczyca. Parathormon wydzielają przytarczyce. Glukagon, insulinę, somatostatynę i polipeptyd trzustkowy wydziela trzustka. Adrenalinę i noradrenalinę wydzielają nadnercza. Testosteron wydzielają jądra. Progesteron i estrogeny wydzielają jajniki.

Oksytocyna powodująca radość

Oksytocyna to hormon wydzielany przez gruczoł podwzgórza i magazynowany w gruczole przysadki. Działa on zwłaszcza u kobiet, bo powoduje między innymi skurcze mięśni macicy przydatne na przykład podczas wydawania dziecka na świat przez matkę. Działanie oksytocyny regulują wydzielane przez jajniki estrogeny i progesteron. Estrogeny wzmagają jej działanie, a progesteron je hamuje.

Między orgazmem a instynktem macierzyńskim

Wydzielanie się oksytocyny sprawia nieokiełznaną radość oraz skurcze macicy. To właśnie ona wydziela się podczas orgazmu. Co ważne i ciekawe, ta sama oksytocyna wydziela się również w momencie gdy matka wydaje na świat dziecko. Efektem tego oksytocynę należy nazwać zarówno substancją orgazmu, jak też instynktu macierzyńskiego.

Specyfika instynktu macierzyńskiego

Jedni za instynkt macierzyński uważają pragnienie posiadania dziecka przez kobietę. Drudzy uważają za niego z kolei radość kobiety z zostania matką. W rzeczywistości nie stanowi on jednego i drugiego. Instynkt macierzyński to radość matki i dziecka tuż po jego narodzinach, spowodowana wydzielaniem się oksytocyny. Niestety, nie trwa ona długo, ale miłość jaka ich wówczas zaczyna łączyć, łączy ich z pewnością na zawsze. Nie zmienia to faktu, że przeżywanie instynktu macierzyńskiego pod kątem biologicznym to właściwie przeżywanie orgazmu. Z tym, iż o wiele bardziej ekscytującego.

Informacje dotyczących rodzicielstwa znajdziesz na portalu parentingowym tatento.pl.