Każde dziecko potrzebuje własnej przestrzeni do zabawy, nauki i wypoczynku. Zastanawiając się nad urządzeniem wnętrza dla kilkulatka, musimy wziąć pod uwagę każdą tych funkcji. Idealny pokój dziecięcy jest przestrzenią, w której maluch czuje się komfortowo, a przy tym taką, która pobudza jego umysł do pracy i kreatywności. Jak połączyć każdą z tych ról? Wybierając odpowiednie meble.

Do podstawowego wyposażenia pokoju dziecka zaliczamy: łóżko lub kanapę, szafę, biurko, oraz krzesło. Cała reszta to przedmioty dodatkowe, które dobieramy zależnie od potrzeb. Każdy z wymienionych powyżej mebli pełni odrębną funkcję. Nawet najmniejszy pokoik należy urządzić tak, aby był zarazem strefą do zabawy, relaksu, snu, jak i do nauki. Po pierwsze, musimy znaleźć odpowiednie biurko. Powinno posiadać szuflady i szafki do przechowywania oraz dość duży blat, na którym zmieści się lampka i komputer. Wybierzmy model uniwersalny, najlepiej taki, który posłuży przynajmniej przez kilka kolejnych lat. Inaczej jest w przypadku krzesła. Powinno być obrotowe, posiadać podłokietniki i funkcję regulacji wysokości oraz kąta nachylenia oparcia. Ten element wyposażania kupujemy stosownie do wieku naszej pociechy, ponieważ źle dobrane krzesło będzie powodować bóle pleców i problemy z kręgosłupem. Biurko zawsze należy stawiać blisko okna, aby docierało do niego światło słoneczne.

Drugi ważny element pokoju dziecięcego to łóżko. Praktycznym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest kanapa. W odróżnieniu od standardowych łóżek będzie ona jednocześnie miejscem do spania, jak i do siedzenia, czytania, grania, czy przyjmowania gości. W tej roli doskonale sprawdza się narożnik. Wbrew pozorom nie jest to mebel dostosowany wyłącznie do salonów. Wybierając narożniki rozkładane dostępne w sklepie Sofart, bez problemu znajdziemy model o niewielkich gabarytach. Taka kanapa zmieści się w pokoju dziecka i to niezależnie od jego metrażu. Narożnik to tzw. 3 w 1. Zastępuje pufę, łóżko i fotel, ponieważ możemy na nim nie tylko siedzieć i leżeć, ale też rozłożyć się w wygodnej, półsiedzącej pozycji.

Dużo miejsca do przechowywania

Trzecia kwestia to szafa. Dobra jakościowo, solidnie wykonana i pojemna – to najważniejsze cechy, na które musimy zwrócić uwagę przy jej wyborze. Tak samo, jak biurko i łóżko, musi służyć przez lata. Dzieci szybko rosną, a wraz z nimi rośnie liczba posiadanych przedmiotów. Dlatego właściwy model będzie odpowiednio duży. Jeżeli mamy mało miejsca, możemy postawić na szafę z drzwiami przesuwnymi, która zajmie mniej miejsca, niż standardowa. Kolejną strefą do przechowywania rzeczy będzie dodatkowa komoda lub szafki oraz skrzynia kanapy, w której poza pościelą umieścimy w oddzielnych workach np. sprzęt sportowy, czy zimowe lub letnie ubrania.

Ostatnia składowa idealnego pokoju dla malucha to oczywiście panujący w nim wystrój. W tym przypadku mamy całkowitą dowolność, jednak pozwólmy, aby większość decyzji w sprawie kolorów czy ozdób podjęło dziecko. W końcu to ono ma czuć się tutaj komfortowo, dlatego kolorystyka i elementy takie jak np. lampki, poduszki z postaciami z ulubionej kreskówki, czy plakaty z filmów, powinny zostać przez nas zaakceptowane. Nie forsujmy na siłę modnego „looku” rodem z katalogów. Pozwólmy dziecku wyrażać siebie i nie przejmujmy się, gdy coś nie będzie w 100% zgodne z naszym gustem.