Suplementy diety są niezwykle ważne przede wszystkim ze względu na fakt, że nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin. Poprzez suplementy możemy zapewnić sobie właściwą ich ilość, a więc i prawidłowe funkcjonowanie narządów oraz dobre samopoczucie.

Witamina D3 jest jedną z tych, które stanowią podstawę naszej codziennej suplementacji. Największą jej ilość uzyskujemy dzięki słońcu. Wystarczy już 20 minut spaceru dziennie, aby pozytywnie „naładować się witaminą D3 w całkiem sporej ilości.

Latem więc postarajmy się o regularną dawkę słońca, oczywiście w połączeniu z ochroną w postaci filtrów, zimą stosowną ilość suplementów, by zachować odpowiedni poziom witaminyt D3.

Zarówno nadmiar, jak i niedobór nie jest wskazany

W przypadku witaminy D3 jej niedobór wpływa niekorzystnie na organizm, ale nadmiar może być również bardzo niebezpieczny. Co więc powoduje niewłaściwa ilość tej witaminy w organizmie?

Jeśli jest jej za mało pojawiają się bóle kostno-mięśniowe, utrata apetytu, biegunka, bezsenność, czy zaburzenia widzenia. Tak ważne jest więc podawanie tej witaminy malutkim dzieciom, aby nie dopuścić do powstawania krzywicy.

U dorosłych jej niedobór powodować może osteoporozę, ale i bolesne skurcze, problemy z chodzeniem, otyłość, cukrzycę, czy też przyspieszony proces starzenia się. Nadmiar witaminy również prowadzi do wielu problemów, w tym nudności, biegunki, pocenia się, świądu skóry, bólu głowy i oczu, wzmożonego oddawania moczu. Jeśli witamina D3 dostarczana jest w zbyt dużej ilości zaburzona zostaje praca serca i nerek oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Latem słońce, zimą suplementy

Jeśli mamy lato, wystarczy wyjść na słońce, które dostarczy nam witaminy D w naturalnej postaci i jest najlepszym, co możemy naszemu organizmowi dać. Jeśli zaś chodzi o zimę, witamina D3 jest opcją, którą powinniśmy dostarczyć organizmowi poprzez właśnie suplementy, gdyż w okresie jesienno-zimowym automatycznie poziom tej witaminy w naszym organizmie z racji braku słońca spada.

Mocne kości, zdrowe zęby, prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, szczupła sylwetka, a do tego zwiększona odporność. To wszystko może zapewnić określony poziom witaminy D3 w Twoim organizmie. A jak sprawdzić, czy mamy jej odpowiednią ilość? Wystarczy wykonać raz na jakiś czas badanie krwi, które pokaże nam, jaką jej ilość w organizmie posiadamy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy powinniśmy się suplementować i w jakiej ilości.