Mówiąc o właściwym rozwoju dziecka, musimy wskazać na wiele jego aspektów. Można mówić o rozwoju fizycznym, psychicznym, można mówić o rozwoju poszczególnych funkcji jego organizmu, można mówić o rozwoju ogólnym, itd. Jednym z aspektów, o których tutaj szczególnie będziemy chcieli wspomnieć, jest zapotrzebowanie na witaminę D.

Źródła witaminy D

To bardzo szczególna witamina, która odpowiada za wiele funkcji ludzkiego organizmu. Jest ona bardzo szczególna z uwagi na to, że jej podstawowym źródłem nie jest pożywienie ani też nie można tutaj wskazywać na żadne suplementy, na żadne preparaty witaminowe. Mówiąc o źródłach witaminy D, w głównej mierze będziemy bowiem chcieli wskazać na słonce. Nie bez przyczyny bowiem witaminę tę inaczej zwie się witaminą słońca. To bowiem słonce powoduje, że pod ludzką skórą dochodzi do procesu wytwarzania owej witaminy. Tego na pewno nie są w stanie człowiekowi zapewnić żadne suplementy diety. Bardzo istotne jest zatem to, aby poświęcać co nieco czasu na spacery w dni słoneczne.

Witamina D dla dzieci

Mówiąc o witaminie D, w sposób szczególny wskazuje się na ich dobroczynne działanie w odniesieniu do dzieci. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty i dotyczy podstawowych funkcji owej witaminy. Mówimy bowiem tutaj przede wszystkim o tym, iż:

witamina D odpowiada za prawidłowy rozwój układu kostnego

– witamina D odpowiada za prawidłowy rozwój zębów

Tym samym jej znaczenie dla dzieci jest bardzo szczególne z uwagi na to, że mamy do czynienia z intensywnym rozwojem człowieka, mamy do czynienia z intensywnym wzrostem układu kostnego. Brak odpowiedniej dawki witaminy D powoduje pewne problemy z rozwojem układu kostnego, pewne problemy z ogólnym rozwojem. Tym samym nie bez przyczyny właśnie kładzie się bardzo duży nacisk na takie zagadnienie, jakim jest codzienny spacer z dzieckiem, a zwłaszcza ma to bardzo duże znaczenie w dni słoneczne, nawet okresem zimowym.

Niedobór witaminy D

Jak można wywnioskować z tego, co mówią naukowcy, większość Polaków, w tym również dzieci, wykazuje niedobory witaminy D. To zjawisko jest bardzo groźne dla zdrowia człowieka, a zwłaszcza dla rozwijającego się dziecka. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia wystarczająco długich spacerów, jeśli aura nie sprzyja owym spacerom, to jak najbardziej możemy sięgnąć po suplementy diety, które ową witaminę D w sobie zawierają. Owych suplementów mamy dostępnych bardzo wiele, ale warto jest postawić na te najlepsze, na te sprawdzone, z zawartością optymalnej ilości witaminy D. uzupełnienie tej witaminy poprzez owe suplementy to w naszej rzeczywistości bardzo często jest konieczność i krok ku temu, aby móc mówić o właściwym rozwoju młodego człowieka, jego układu kostnego, aczkolwiek nie tylko. Tak naprawdę bowiem witamina D ma znacznie więcej znaczenia dla zdrowia naszego organizmu, ma nam znacznie więcej do zaproponowania. Ta witamina jest bowiem ma duże znaczenie w kontekście takich chorób jak nowotwory, jak cukrzyca jak również w kontekście skutecznego odchudzania.