Niestety, u niektórych osób ciąża to okres, w którym szczęście i podekscytowanie przeplatają się z niepokojem i stresem. Warto z tym walczyć, ponieważ relaks jest niezbędny zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Co możesz zrobić dla swojego ciała, aby poczuć się lepiej?

Przez dziewięć miesięcy źródła stresu i zmęczenia mają wiele zmiennych przyczyn. Sztywnienie mięśni i karku, poczucie niepokoju w związku z porodem, puchnące stopy, a także wiele innych fizycznych dolegliwości, mogą skutecznie zwiększać Twoją nerwowość. Domowe lub zawodowe obowiązki również potrafią spędzać sen z powiek. Według specjalistów przewlekły stres jest ryzykowny. Przyszła mama przekazuje swoje napięcie psychiczne dziecku, co może sprawić, że po narodzinach będzie ono bardziej płaczliwe i może cierpieć na problemy ze snem. Dlatego należy walczyć ze źródłami stresu i wprowadzić do swojej codzienności kilka skutecznych technik relaksacyjnych, które warto stosować również po rozwiązaniu ciąży.

Przede wszystkim zapisz się na zajęcia dla przyszłych mam, na których instruktorzy pokazują specjalne ćwiczenia oddechowe i rozluźniające. Dobrym rozwiązaniem jest także joga albo basen, które doskonale wpływają na ciało i umysł. Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod odprężenia jest również ciepły prysznic. Polewając ciało wodą, myśl o tym, jak spłukujesz z siebie swój stres. Od czasu do czasu warto zorganizować sobie kąpiel z bąbelkami. Dodaj do wody musującą kulę albo płyn, który wytwarza dużo piany, zapal zapachową świeczkę i zapomnij o problemach w swoim małym, domowym spa. Oczywiście należy pamiętać przy tym, aby woda nie była zbyt gorąca, ponieważ za wysoka temperatura może niekorzystnie wpłynąć na dziecko.

Dobra dieta i masaże. Pamiętaj o witaminach!

Kąpiel możesz zafundować również swoim stopom, które w okresie ciąży są szczególnie narażone na obciążenia. Masażery do stóp to jedno z najlepszych źródeł relaksu dla przyszłych mam. Dobrej jakości masażery z akupresurą mają zbawienny wpływ na całe nogi. Wiele z nich posiada mechanizm podtrzymujący stałą temperaturę wody, która doskonale rozluźnia zmęczone mięśnie. Oprócz nóg również kręgosłup narażony jest na dźwiganie coraz większego ciężaru. Dlatego warto zapisać się na specjalny masaż dla kobiet ciężarnych wykonywany w profesjonalnym gabinecie. Wykwalifikowani masażyści doskonale wiedzą, które miejsca uciskać, aby przynieść Ci ulgę.

Ostatnia, ale nie mniej istotna kwestia w antystresowym postępowaniu w ciąży, to odpowiednia dieta. Urozmaicaj swój jadłospis w produkty o wysokiej zawartości dobroczynnych składników. Staraj się spożywać dużo ryb, płatków owsianych, zielonych warzyw, jajek, nabiału, kiełków i kasz. Wszystkie zawierają cenne witaminy z grupy B oraz C, które doskonale wpływają na funkcjonowanie systemu nerwowego. Od wewnątrz zwiększają Twoją odporność na nerwy i zmęczenie. Szczególnie dobrze jest uzupełniać witaminę B6 z magnezem, która działa łagodząco na stres. Takie połączenie znajdziesz w warzywach strączkowych, rybach, ziarnach zbóż i mięsie.