Instynkt macierzyński to pojęcie, które posiada bardzo szerokie spektrum znaczeń. Kobiety już same nie wiedzą do końca co ono oznacza naprawdę. Przekonajmy się czym jest instynkt macierzyński, jakie ma powiązania z oksytocyną i dlaczego uchodzi za nierozerwalną więź między matką a dzieckiem.

Kiedy pojawia się instynkt macierzyński

Jedni uważają, że instynkt macierzyński pojawia się jeszcze przed narodzinami a nawet poczęciem dziecka. Kobieta czuje wówczas, że zostanie lub pragnie zostać matką. Drudzy uważają z kolei, że instynkt macierzyński pojawia się już po narodzinach dziecka. Kobieta poczuwa wówczas więź ze swoim nowo-narodzonym dzieckiem. Jeszcze inni uważają, iż kobiety odczuwają instynkt macierzyński przez całe życie, a przynajmniej przez jego część, gdy posiadają dzieci. Przecież bez względu na wiek dzieci matki kochają i troszczą się o swoje dzieci. Nauka jednak pozostaje nieugięta i twierdzi, że instynkt macierzyński działa chwilę i to tuż po urodzeniu dziecka przez matkę.

Co naprawdę stanowi instynkt macierzyński

Jeżeli już wiadomo, że instynkt macierzyński pojawia się na chwilę i to zaraz po narodzinach, to warto wyjaśnić co on naprawdę stanowi. Otóż stanowi on działanie oksytocyny. A oksytocyna to nic innego jak wydzielany przez gruczoły hormon.

Funkcjonowanie układu gruczołowego/hormonalnego

Żywe organizmy posiadają wiele układów, których działanie i współdziałanie zapewnia im właściwe funkcjonowanie. Jednym z takich układów jest układ gruczołowy zwany inaczej układem hormonalnym. Ma on za zadanie wydzielać substancje chemiczne wpływające na lepsze funkcjonowanie konkretnych funkcji życiowych. Układ ten składa się z gruczołów, czyli wyspecjalizowanych komórek lub wyspecjalizowanych narządów wytwarzających i wypuszczających do krwiobiegu hormony.

Oksytocyna – substancja orgazmu oraz instynktu macierzyńskiego

Oksytocyna to jeden z wielu hormonów. Wydziela ją gruczoł podwzgórza a przechowuje gruczoł przysadki. Działanie oksytocyny wzmagają hormony estrogeny, a osłabia hormon progesteron – oba należą do typowo kobiecych hormonów wydzielanych przez gruczoł jajnikowy. Oksytocyna powoduje psychicznie nieokiełznaną radość i błogie uczucie, a fizycznie skurcze macicy. Jej największa dawka pojawia się u kobiety przy narodzinach. Wówczas to, niezależnie czy kobieta pragnęła zostać matką, czy też nie, czuje ona z tego powodu radość. Właśnie dlatego tuż po narodzinach kładzie się dziecko na piersi kobiety [chyba, że oddaje ona dziecko, to absolutnie się tego nie robi]. Zawiązuje się między nimi nierozerwalna więź. Niestety nie trwa to w nieskończoność, radość się kończy, niemniej więź zostaje, efektem czego matka zostaje najważniejszą osobą w życiu dziecka, a dziecko najważniejszą osobą w życiu matki. Warto jednak nadmienić, iż oksytocyna wydziela się u kobiet również w innych sytuacjach. Na przykład podczas orgazmu. W związku z tym bez obiekcji należy nazwać oksytocynę substancją orgazmu oraz instynktu macierzyńskiego.

Więcej informacji na podobne tematy znajdziecie na: https://www.babyboom.pl/rodzina.html