Instynkt macierzyński jako więź między matką a dzieckiem

Instynkt macierzyński to pojęcie, które posiada bardzo szerokie spektrum znaczeń. Kobiety już same nie wiedzą do końca co ono oznacza naprawdę. Przekonajmy się czym jest instynkt macierzyński, jakie ma powiązania z oksytocyną i dlaczego uchodzi za nierozerwalną więź między matką a dzieckiem.

Kiedy pojawia się instynkt macierzyński

Jedni uważają, że instynkt macierzyński pojawia się jeszcze przed narodzinami a nawet poczęciem dziecka. Kobieta czuje wówczas, że zostanie lub pragnie zostać matką. Drudzy uważają z kolei, że instynkt macierzyński pojawia się już po narodzinach dziecka. Kobieta poczuwa wówczas więź ze swoim nowo-narodzonym dzieckiem. Jeszcze inni uważają, iż kobiety odczuwają instynkt macierzyński przez całe życie, a przynajmniej przez jego część, gdy posiadają dzieci. Przecież bez względu na wiek dzieci matki kochają i troszczą się o swoje dzieci. Nauka jednak pozostaje nieugięta i twierdzi, że instynkt macierzyński działa chwilę i to tuż po urodzeniu dziecka przez matkę.

Co naprawdę stanowi instynkt macierzyński

Jeżeli już wiadomo, że instynkt macierzyński pojawia się na chwilę i to zaraz po narodzinach, to warto wyjaśnić co on naprawdę stanowi. Otóż stanowi on działanie oksytocyny. A oksytocyna to nic innego jak wydzielany przez gruczoły hormon.

Funkcjonowanie układu gruczołowego/hormonalnego

Żywe organizmy posiadają wiele układów, których działanie i współdziałanie zapewnia im właściwe funkcjonowanie. Jednym z takich układów jest układ gruczołowy zwany inaczej układem hormonalnym. Ma on za zadanie wydzielać substancje chemiczne wpływające na lepsze funkcjonowanie konkretnych funkcji życiowych. Układ ten składa się z gruczołów, czyli wyspecjalizowanych komórek lub wyspecjalizowanych narządów wytwarzających i wypuszczających do krwiobiegu hormony.

Oksytocyna – substancja orgazmu oraz instynktu macierzyńskiego

Oksytocyna to jeden z wielu hormonów. Wydziela ją gruczoł podwzgórza a przechowuje gruczoł przysadki. Działanie oksytocyny wzmagają hormony estrogeny, a osłabia hormon progesteron – oba należą do typowo kobiecych hormonów wydzielanych przez gruczoł jajnikowy. Oksytocyna powoduje psychicznie nieokiełznaną radość i błogie uczucie, a fizycznie skurcze macicy. Jej największa dawka pojawia się u kobiety przy narodzinach. Wówczas to, niezależnie czy kobieta pragnęła zostać matką, czy też nie, czuje ona z tego powodu radość. Właśnie dlatego tuż po narodzinach kładzie się dziecko na piersi kobiety [chyba, że oddaje ona dziecko, to absolutnie się tego nie robi]. Zawiązuje się między nimi nierozerwalna więź. Niestety nie trwa to w nieskończoność, radość się kończy, niemniej więź zostaje, efektem czego matka zostaje najważniejszą osobą w życiu dziecka, a dziecko najważniejszą osobą w życiu matki. Warto jednak nadmienić, iż oksytocyna wydziela się u kobiet również w innych sytuacjach. Na przykład podczas orgazmu. W związku z tym bez obiekcji należy nazwać oksytocynę substancją orgazmu oraz instynktu macierzyńskiego.

Więcej informacji na podobne tematy znajdziecie na: https://www.babyboom.pl/rodzina.html

Może ci się spodobać również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.