Wiele mam w trakcie ciąży decyduje się na sesję fotograficzną, aby uwiecznić ten wspaniały czas, jakim bez wątpienia jest 9 miesięcy noszenia pod sercem swojego dziecka.

W wielu sytuacjach zdjęcia rozmijają się z naszymi oczekiwaniami. Co więc robić, aby sesja była wzorowa, a zdjęcia z niej cieszyły oko i były wspaniałą pamiątką?

Zadbaj o swój wygląd

Przede wszystkim umów się na makijaż. Samodzielnie wykonany makijaż nigdy nie będzie wyglądał dobrze na zdjęciach, chyba że jesteś profesjonalną wizażystką. Makijaż fotograficzny znacząco różni się od codziennego „mejkapu” czy nawet od makijażu wieczorowego. Makijaż fotograficzny musi być bardziej intensywny i nasycony, by w obiektywie aparatu wyglądał odpowiednio. Pamiętaj, udany makijaż to udana sesja ciążowa.

Druga sprawa to fryzura. Minimum to umycie i uczesanie włosów. Dobrze będzie wybrać się również do fryzjerki na ułożenie ładnej fryzury. Nie musi to być nic fantazyjnego. Najlepiej postawić po prostu na ładne uczesanie bez zbędnych udziwnień.

Ubiór ma znaczenie, jeżeli zdecydowałaś się pozować we własnych ciuchach. Oczywiście wielu fotografów posiada własne suknie czy inny rodzaj garderoby (np. swetry na sesje ciążowe lub specjalną koronkową bieliznę do intymnych sesji studyjnych), więc warto zaufać profesjonaliście i pozwolić mu się „ubrać”.

Słuchaj fotografa

Oczywiście większość z przyszłych mam to nie urodzone modelki, a sesja dla wielu z nich będzie pierwszym kontaktem z profesjonalnym fotografem. Wiele osób może czuć się skrępowana. Warto wtedy nawiązać relację z fotografem, aby rozluźnić atmosferę (fotograf sam powinien wyjść z taką inicjatywą jeżeli zauważy, że jego modelka jest spięta).

Fotograf pomoże ci w odpowiednim ustawieniu i pozach, więc powinnaś słuchać jego porad. Pamiętaj, że nie wystarczy stanąć na polu kwiatów i pstryknąć zdjęcie. Odpowiednie ustawienie modelki, odpowiedni kadr, właściwy kierunek oświetlającego słońca – to wszystko ma znaczenie. Zaufaj fotografowi, który jako profesjonalista (oczywiście jeżeli wybrałaś profesjonalistę do swojej sesji ciążowej) wie co robi.

Zabierz męża lub partnera

Nic tak nie dodaje odwagi jak mężczyzna u boku kobiety. Panowie na sesjach potrafią się stresować dużo bardziej niż kobiety! Partner zawsze przydaje się podczas sesji, nie tylko do wspólnych ujęć, ale również wtedy, gdy trzeba np. potrzymać suknię lub pomóc fotografowi w nietypowym ujęciu (np. podrzucenie sukni do góry, aby tworzyła efekt niesionej wiatrem).

Ustal wszystko z fotografem przed sesją

Nie ma nic gorszego niż improwizowana sesja, dlatego postaraj się ustalić wszystkie szczegóły przed sesją. Przedstaw fotografowi swoje pomysły, dopytaj o suknie, zdecyduj czy chcesz mieć sesję plenerową czy studyjną. Nikt nie będzie miał ci za złe, że zadajesz dziesiątki pytań. Wręcz przeciwnie, fotograf będzie wiedział, że trafił na konkretną osobę z konkretnymi oczekiwaniami.

Wybieraj profesjonalistów

Nie wybieraj fotografów o wątpliwym portfolio tylko dlatego, że są tańsi. Skoro maja w portfolio takie a nie inne rzeczy, to na twojej sesji nie zaczną nagle robić cudownych zdjęć. Dostaniesz dokładnie to za co zapłacisz. Wybieraj profesjonalistów z portfolio, które w stu procentach ci się podoba i które odpowiada twojemu gustowi. Jeżeli lubisz sesje naturalne, minimalistyczne, bez ozdób i dodatków, nie wybieraj fotografa, który specjalizuje się w udziwnionych sesjach z toną rekwizytów.

Pamiętaj przede wszystkim, że udana sesja to nie tylko zasługa fotografa. To przede wszystkim współpraca dwóch (lub więcej) osób.