Każdy maluch potrzebuje pokoju, który będzie spełniał dwie funkcje: stanie się zarówno miejscem do nauki, jak i wypoczynku. W tym celu należy podzielić go na trzy podstawowe strefy, czyli kącik do pracy, zabawy i snu. Wbrew pozorom, jest to możliwe nawet w pomieszczeniu o bardzo małym metrażu. Oto kilka praktycznych wskazówek na temat tego, jak urządzić spójne i funkcjonalne wnętrze.

Po jednej stronie pokoju należy umieścić meble i rzeczy związane ze szkołą. Przy drugiej, przeciwległej ścianie, powinno znaleźć się łóżko. Za to środek pokoju będzie idealną strefą do zabawy. W kąciku do nauki najważniejszą rolę odgrywa biurko i dobrze wyprofilowane krzesło, które pozwoli na uniknięcie rozwoju wad postawy. Warto zainwestować w specjalny model z możliwością regulowania kąta nachylenia blatu, o głębokości nie większej niż 90 cm. Również w przypadku krzesła lepiej zdecydować się na produkt z opcją regulacji wszystkich parametrów: rozstawu podłokietników, pozycji zagłówka, oraz wysokości siedziska.

Praktycznym dodatkiem będzie tablica korkowa lub magnetyczna, na której uczeń może umieszczać wszelkie przydatne informacje, zdjęcie, obrazki i rzeczy do zapamiętania. Ogromną rolę w tworzeniu wygodnej strefy do nauki i zabawy odgrywa również dobrze dobrane oświetlenie główne i dodatkowe. Lampy dziecięce dostępne w aktualnej ofercie sklepów internetowych zachwycają kolorystyką i kształtami, dlatego warto poświęcić chwilę na znalezienie takiej, która będzie nie tylko obowiązkowym elementem wyposażenia, ale też oryginalną ozdobą wnętrza. Odpowiednia lampa górna może odzwierciedlać zainteresowania naszej pociechy, np. pod postacią modelu w kształcie piłki czy z motywem ulubionego zwierzątka.

Niezbędniki w pokoju małego ucznia

Na biurku musi znaleźć się lampka z silną, energooszczędną żarówką. Jeżeli dziecko jest praworęczne, strumień światła powinien być skierowany od lewej strony, albo z prawej w przypadku uczniów leworęcznych. Pod blatem warto umieścić kosz na śmieci. W strefie zabawy, czyli na środku pokoju, dobrze jest położyć miękki dywanik. Do przechowywania zabawek można zorganizować osobną skrzynię, którą umieścimy np. pod łóżkiem i będziemy wyciągać w czasie przeznaczonym na odpoczynek. Idealnym dodatkiem do codziennych zabaw jest również wygodna pufa, która sprawdzi się np. podczas gry na konsoli lub czytania.

W przypadku strefy snu liczy się przede wszystkim łóżko, które będzie praktyczne i dostosowane do rozmiaru pokoju. Przy większym metrażu możemy umieścić rozkładany tapczan, który będzie służyć za dodatkowe siedzisko. Mniejsze wnętrza wymagają modelu łóżka, które będzie posiadać skrzynię na pościel i skrzynię dodatkową, przeznaczoną do przechowywania różnych przedmiotów. Bardzo mały metraż to idealne miejsce do zastosowania połączenia biurka z piętrowym łóżkiem – obecnie znajdziemy wiele modeli tego typu, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Przy łóżku można umieścić niewielką lampkę nocną w ciekawej formie, która umili zasypianie.