Okres ciąży to czas intensywnych przygotowań na powitanie na świecie naszego wyczekiwanego przez 9 miesięcy potomka. Jedną z decyzji jaką musimy podjąć jest zakup wózka. Rynek pęka w szwach od najróżniejszych modeli, wzorów i kolorów. Nigdy wcześniej nie musiałyśmy wybierać takiego sprzętu, więc nie zdajemy sobie sprawy co będzie nam potrzebne. A uwierzcie mi, że porządny i wygodny wózek to niezwykle istotna sprawa.

Rodzaj wózka elementem Twojej osobowości

Na pierwszy rzut oka stwierdzenie może wydawać się dziwne. Jednak zastanów się jaką chcesz być mamą, jak będziesz zajmować się swoim dzieckiem, o jakiej porze roku urodzisz. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie i planujesz długie spacery, bieganie czy jazdę na rolkach możesz poszukać dopasowanego do swoich potrzeb wózka sportowego. Jednak polecałabym dopiero w wersji spacerowej. Bezpośrednio po porodzie gdy maluch jeździ w gondoli ty musisz dojść do siebie, a dziecku również warto oszczędzić wstrząsów.

Jeśli natomiast będziesz głównie jeździć z dzieckiem samochodem i wchodzić do centrów handlowych, wózek może być przede wszystkim modny. Polecam jednak wybór wersji 3w1 bo w kwestii przekładania malucha z samochodu na krótkie zakupy czy do przychodni to niesamowita wygoda, a dziecko może nawet nie zostać obudzone.

Amortyzacja wózka i wygoda malucha

Rodzaj kół w wózku oraz obecność amortyzatorów wpływają bezpośrednio na komfort dziecka, które najczęściej w czasie spaceru będzie spać. Jednak są nie bez znaczenia dla ciebie, bo wózki o dobrym poziomie amortyzacji po prostu łatwiej się prowadzi. Sprzedawcy i mamy wskazują, że najlepszą amortyzację zapewniają pompowane koła, mają one jedną wadę, którą jest możliwość przebicia dętki podobnie jak w rowerze, jednak obecnie w coraz większej ilości miejsc istnieje możliwość zakupu nowej. Koła piankowe świetnie sprawdzają się na trudniejszym terenie jak np. na leśnych trasach, dzięki nim wózek przejedzie właściwie wszędzie, jednak w porównaniu do pompowanych są stosunkowo twarde, więc decydując się na zakup wózka, który został w nie wyposażony sprawdźmy czy posiada amortyzatory.

Małe plastikowe kółka są wrażliwe na wszelkie nierówności, a wózki zwykle dość ciężko się prowadzi. Mamy wybierają je głównie w przypadku małych spacerówek przy większych dzieciach. Takie koła wpływają również na gabaryty wózka, który nie jest już używany non stop a stanowi jedynie wsparcie jeśli maluch się zmęczy, jednak musimy go zawsze mieć przy sobie.

Skrętne kółka idealne rozwiązanie dla delikatnej kobiecej ręki

Wózek dla dziecka to wbrew pozorom dość masywny twór, a my musimy nim czasem bardzo precyzyjnie manewrować. Dlatego ciekawym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są nieco mniejsze przednie koła skrętne z możliwością zablokowania. U mnie z tej opcji korzystał tylko partner, który twierdził że inaczej wózek sam skręca. I właśnie tak miało być, nie musiałam się męczyć jak przy pierwszym synu, ten wózek skręcał w miejscu i dzięki temu bardzo lekko się prowadził.

Duży i praktyczny kosz pod wózkiem

Jest to moim zdaniem niezwykle ważny element. Ja ciągle gdzieś krążyłam, a to do sklepu, a to do koleżanki, a to do lekarza. A dla małego dziecka zawsze trzeba mieć przy sobie mnóstwo rzeczy, a poza tym jak zrobić zakupy i donieść je do domu pchając wózek. Do dużej torby z łatwością wszystko zmieścimy i się nie nadźwigamy.

Praktyczny przybornik czy torba na rączkę

Nie każdy wózek ją posiada ale w wielu sklepach można dokupić ją osobno. Jeśli wychodzimy na krócej to świetne rozwiązanie bo schowamy tam wszystkie niezbędne rzeczy, które będą dostępne i pod ręką. Jeśli wózek który wybrałaś jej nie posiada poszukaj w sklepach stacjonarnych i internetowych bo można taką znaleźć już za około 30 zł.

Ciężary zostaw atlecie

Sprawdź czy wózek, który chcesz kupić nie jest zbyt ciężki. Świetnie sprawdzają się aluminiowe konstrukcje z uwagi na swoją wytrzymałość oraz niską wagę. Ten aspekt jest istotny, ponieważ uwierz mi nawet jeśli tego nie planujesz to zdarzy się, że będziesz wciągać wózek pod stromy podjazd za sobą, wchodzić pod górkę czy zajdzie konieczność wniesienia wózka po schodach, gdzie nie będzie podjazdu. Pamiętaj, że mieszkamy w Polsce. Wybierz lekki wózek, i pamiętaj że waga jaką czujesz przy zakupie zostanie uzupełniona o dziecko i całe zaopatrzenie.

Nówka sztuka czy z odzysku

Kwestia ta uzależniona jest od naszych możliwości finansowych. Jednak wiele osób bardzo dba o wózki lub mało ich używa i można kupić naprawdę ładne używane modele w okazyjnych cenach. Ceny nowych wielofunkcyjnych wózków rozpoczynają się od około 1300 zł, zaś używany kupimy już za około 400 zł. Pamiętajmy jednak aby dokładnie go obejrzeć i nie kupować w ciemno. Należy sprawdzić czy nic nie jest zepsute, czy nie ma uciążliwych dla nas lub niebezpiecznych dla dziecka wad. Koniecznie należy również sprawdzić czy hamulce dobrze działają.

Elementy dodatkowe

Polecam wybrać wózek, którego każdy element posiada budkę i osłonkę na nóżki. Dzięki nim zyskujemy możliwość lepszego i szybszego zabezpieczenia dziecka przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Takie drobiazgi jak folia przeciwdeszczowa czy moskitiera można dokupić na własną rękę w dowolnym sklepie za niewielką sumę.