Życie w małym mieszkaniu rodziny z dziećmi wcale nie musi być uciążliwe. Wszystko zależy od tego, jak zorganizujemy przestrzeń. Rodzice, chcąc zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju, stają przed dużym wyzwaniem urządzając dla nich pokój.

Nawet przy dwójce dzieci może okazać się to trudne, szczególnie wtedy, gdy występuje między nimi spora różnica wieku. Trzeba pomyśleć o rozwiązaniach, które wykorzystają optymalnie przestrzeń i jej nie przytłoczą, a jednocześnie stworzą warunki do dobrego wypoczynku, nauki i zabawy.

Jakie łóżka wybrać do pokoju dla dwójki dzieci?

W łóżku spędzamy 1/3 doby, regenerujemy organizm po całym dniu i w czasie choroby. Ważne jest więc, by każde dziecko miało własne wygodne łóżko, w którym będzie się czuło komfortowo i bezpiecznie. W małym pokoju jednak czasem brakuje miejsca, by umieścić dwa łóżka. Idealnym rozwiązaniem będą w takich wypadkach łóżka piętrowe dla dzieci. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie małej przestrzeni pokoju, a dzieciom zapewni dobry wypoczynek.

W zależności od tego, czy planujemy takie rozwiązanie na krótko, czy na całe lata, wybierajmy odpowiednie łóżka. Jeśli nie planujemy szybkiej przeprowadzki do większego mieszkania i łóżka mają posłużyć dzieciom długo, trzeba wziąć pod uwagę, że dzieci urosną. Wybierając więc łóżka piętrowe dla dzieci sprawdźmy przede wszystkim ich stabilność oraz optymalną wagę, jaką może takie łóżko utrzymać.

Kolejną ważną rzeczą jest wysokość barierek przy górnym materacu. Najlepiej jeśli będą one jak najwyższe, by dziecko podczas snu nie mogło wypaść z łóżka. Decyzje o zakupie takiego łóżka oczywiście warto skonsultować z dziećmi, bo może się okazać, że mają lęk wysokości. W takim przypadku nie byłoby to dobrym rozwiązaniem.

Jak zaaranżować pozostałą przestrzeń pokoju dla dwójki dzieci?

Dzieci muszą mieć również miejsce do zabawy i nauki. Warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które nie przytłoczą małej przestrzeni pokoju, a zapewnią im dogodne warunki. W małym pokoju trzeba wykorzystać dobrze każdą przestrzeń, także tę pod łóżkiem.

Wybierając łóżka piętrowe dla dzieci, idealnie byłoby znaleźć takie, które posiadają na dole szuflady. To pozwoli stworzyć miejsce do przechowywania pościeli lub innych rzeczy, np. zabawek. W pokoju dziecinnym dużo miejsca często zajmują biurka, co ogranicza przestrzeń do zabawy dla młodszych dzieci.

Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku będzie biurko na ścianie. Zajmuje mało miejsca, gdyż otwiera się je tylko podczas użytkowania, a w czasie kiedy dziecko jest w szkole, można je zamknąć i wtedy wygląda jak szafeczka wisząca na ścianie.

Ma to dodatkową zaletę w przypadku kiedy pokój dzieli nastolatek z mały dzieckiem. Po zamknięciu biurka maluch zyskuje dodatkową przestrzeń do zabawy, a nastolatek nie musi się martwić, że podczas jego nieobecności brat lub siostra zniszczy mu zeszyty.

Stworzenie dogodnych warunków dla dwójki dzieci w małym pokoju jest możliwe, jeśli go nie zagracimy i wprowadzimy nowoczesne idee optymalizujące przestrzeń. Wyżej wymienione propozycje są przykładami takich rozwiązań, które skutecznie poprawią komfort życia na małej przestrzeni oraz umożliwią dzieciom bezkonfliktowe dzielenie wspólnego pokoju.