Wczesne objawy ciąży, jak osłabienie czy podwyższona temperatura ciała, często bywają mylone z przeziębieniem lub grypą. Występowanie i nasilenie symptomów zapłodnienia może się różnić u poszczególnych kobiet, co wynika z funkcjonowania organizmu. Najbardziej charakterystyczne pierwsze objawy ciąży to, np.: brak miesiączki, nudności i wymioty, senność, podwyższona temperatura, tkliwość piersi, zawroty głowy, brak apetytu.

Pierwsze objawy ciąży – kiedy mogą się pojawić?

Wczesne oznaki ciąży mogą pojawić się już około 10. dnia od momentu zapłodnienia. Kobieta z reguły zaczyna częściej odczuwać zmęczenie i senność, jest rozdrażniona i ma wahania nastroju, co często tłumaczy stresującą pracą czy nadmiarem obowiązków. Objawy ciąży bywają również mylone z pierwszymi oznakami grypy lub przeziębienia, ponieważ pojawia się wówczas podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie czy ogólne osłabienie organizmu. Zdarza się również, że w bardzo wczesnym stadium ciąży występuje ból brzucha, który tłumaczy się zatruciem pokarmowym. Kobiety udające się do lekarza pierwszego kontaktu, z powyższymi objawami, często dostają zalecenie, aby wykonać test ciążowy.

U większości kobiet pierwsze charakterystyczne objawy ciąży występują dopiero około 4-6 tygodnia od zapłodnienia. Największe nasilenie symptomów następuje pod koniec pierwszego trymestru, czyli w momencie, gdy ciąża ma 9-12 tygodni.

Ciąża a okres

U zdecydowanej większości kobiet brak okresu świadczy o ciąży i bywa pierwszym impulsem do tego, aby wykonać test ciążowy. Zdarza się jednak, że krwawienie pojawia się, jednak jest ono wynikiem zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Plamienie implantacyjne od menstruacyjnego różni się tym, że nie powoduje silnych bólów brzucha, obfitego krwawienia ani tworzenia się skrzepów.

Nudności i wymioty jako częste oznaki ciąży

Na poranne nudności częściej skarżą się kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy. Wymioty najczęściej dokuczają w rano, ale mogą wystąpić także pod koniec dnia. Objawy ciąży wynikają z wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu produkowanego w czasie ciąży przez zarodek.

Zawroty głowy i osłabienie

W wyniku ciąży dochodzi do obniżenia się ciśnienia krwi u matki, co może prowadzić do zawrotów głowy, a nawet omdleń. Stan osłabienia może również wynikać z nieprawidłowej diety bądź zaniechania jedzenia regularnych posiłków. Kobiety często odczuwają zmęczenie po wykonaniu czynności, które wcześniej nie sprawiały im żadnego problemu. Oznaką ciąży jest również senność, dlatego ciężarnym zaleca się krótkie drzemki w ciągu dnia.

Podwyższona temperatura ciała i tkliwość piersi

Pierwsze tygodnie ciąży mogą także powodować u kobiety podwyższoną temperaturę ciała, która jest najczęściej wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie po zapłodnieniu. W wyniku ciąży piersi stają się wrażliwsze i tkliwe. Zdarza się również, że sutki ciemnieją, a żyły na piersiach robią się bardziej widoczne.

Brak apetytu w czasie ciąży

Zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu w czasie ciąży powodują również zmiany apetytu. Kobieta może odczuwać wzmożony apetyt lub jego całkowity brak. Niektóre matki odczuwają również niechęć do lubianych wcześniej potraw czy napojów.