W okresie jesienno-zimowym nie sposób uchronić siebie i najbliższych przed panującymi dookoła chorobami. Wszelkie dolegliwości, takie jak katar, ból głowy, osłabienie, zaczerwienione oczy, gorączka mogą wskazywać na zakażenie wirusem lub bakterią. Jednak pierwszą oznaką tego, że organizm zaczyna tracić naturalną barierę ochronną są problemy z gardłem, w tym chrypa, pieczenie oraz suchy lub mokry kaszel.
Ból gardła u dorosłych
Bolące gardło to chyba jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najczęściej ignorowanych dolegliwości chorobowych. Zwykle nie uniemożliwia ona codziennego funkcjonowania, a jedynie powoduje jego dyskomfort. Jedynie w przypadku poważnych schorzeń, takich jak angina, utrudnia ona pracę zawodową i kontakty z innymi współpracownikami. Skąd się bierze taki ból? Oprócz wirusów i bakterii wywołujących grypę, ospę, szkarlatynę czy wspomnianą anginę, przyczyną może być także zbyt suche powietrze, źle ustawiona klimatyzacja i zbyt długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, alergia, zanieczyszczone powietrze, palenie papierosów oraz zapalenie dziąseł i próchnica zębów.
W momencie wystąpienia pierwszych dolegliwości bólowych warto sięgnąć po domowe metody leczenia, w tym herbatę lub ciepłą wodę z miodem, cytryną lub sokiem malinowym oraz płukanki z szałwii, tymianku i rumianku. Należy także nawilżać gardło, unikać ostrych przypraw, bardzo zimnych i gorących napojów i potraw. Gdy to nie pomaga, sięgnijmy do domowej apteczki, w której z pewnością znajdziemy preparaty, mające działanie przeciwbólowe, odkażające i nawilżające (jak np. https://www.apteka-melissa.pl/grupa/entitis.html). Jeśli natomiast gardło będzie coraz bardziej podrażnione, a ból – niezmiennie utrzymuje się od kilku dni – należy udać się do lekarza, aby ustalił on przyczynę takiego stanu oraz dobrał odpowiedni sposób leczenia.
Najczęstsze infekcje gardła u dzieci
Gdy chorują rodzice, dzieci również nie są w pełni bezpieczne. Po kilku dniach choroba może dotknąć także najmłodszych członków rodziny. Wówczas należy dokładnie określić podłoże choroby – podobnie ja u dorosłych, tak samo u dzieci, nieco inaczej leczy się choroby wywołane przez bakterie, a inaczej te spowodowane przez wirusy. W przypadku infekcji bakteryjnych niezbędny może okazać się antybiotyk, dopasowany do wieku dziecka, jak i do samego schorzenia. Mimo różnic, przyczyny jednych i drugich chorób są podobne.
Infekcje gardła mogą być spowodowane przez suche i zbyt ciepłe powietrze, duże wahania temperatur i wilgotności otaczającego dziecko powietrza, oddychanie ustami, a także przez dym papierosowy, który podrażnia delikatne drogi oddechowe. Niezbędna jest zatem obserwacja zachowania pociechy. Nie zawsze ona sama potrafi rozpoznać oznaki choroby, dlatego to zadanie należy do rodzica. Złe samopoczucie, rozdrażnienie, płacz, zaczerwienione gardło, powiększone węzły chłonne, kaszel, brak apetytu to oznaki, których nie należy ignorować. Jak najszybsze działanie pomoże szybko zapomnieć o chorobie i skutecznie podnieść odporność, tak ważną zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców.
Jesień i zima to czas, kiedy chorują niemal wszyscy, niezależnie od wieku i prowadzonego trybu życia. Warto jednak nie poddawać się chorobie i już w momencie pojawienia się pierwszych objawów, zacząć skuteczną walkę o zdrowie i samopoczucie nas samych i naszych najbliższych. Tym bardziej, że obie pory roku mają swój niezwykły urok i doskonały wpływ na funkcjonowanie zarówno dużych, jak i małych organizmów – trzeba tylko odpowiednio się do tego przygotować!
No comments