Karmienie noworodka może wydawać się nieskomplikowanym procesem – światowi eksperci od żywienia dzieci rekomendują bowiem karmienie mlekiem matki. Kobiece mleko zapewnia dziecku pełnię wartości odżywczych oraz przeciwciał, gwarantujących optymalne warunki do rozwoju i najwyższą odporność. Istnieje jednak szereg sytuacji, w których karmienie piersią okazuje się niewystarczające lub nie jest w ogóle możliwe.

Wtedy ratunkiem staje się modyfikowane mleko dla niemowląt. Kiedy warto wdrożyć dokarmianie mlekiem modyfikowanym i jakie produkty wybrać, żeby zapewnić dziecku optymalną ilość witamin i składników mineralnych?

Rekomendowane karmienie piersią

Dzieci karmione mlekiem matki powinny być przystawiane do piersi „na żądanie”. Z czasem liczba karmień w ciągu doby zmniejsza się, jednak istotna jest ich efektywność. Skuteczne karmienie piersią jest bowiem podstawą prawidłowego rozwoju dziecka i jego optymalnego wzrostu, zgodnego ze standardami. Karmienie piersią niejednokrotnie stwarza trudności wynikające z problemów dotyczących prawidłowego przystawiania malucha do piersi, jego zasypianiem podczas ssania oraz brakiem możliwości weryfikacji ilości faktycznie spożywanego przez dziecko mleka. Z tych powodów wiele matek decyduje się na wdrożenie do żywienia swoich maluchów mleka modyfikowanego.

Należy podkreślić, że nie warto całkowicie rezygnować z karmienia piersią. Aktualnie popularne jest również karmienie mieszane, które uwzględnia uzupełnienie diety o wysokiej jakości mleko modyfikowane. To dobre rozwiązanie w przypadku niskiej wagi dziecka lub problemów z laktacją, występujących u matki.

Specyfika karmienia mlekiem modyfikowanym – wygoda czy utrudnienie?

Oferowane współcześnie mleko dla niemowląt zawiera pełnię składników odżywczych, niezbędnych dla rozwoju maluchów, stworzone jest z myślą o najwyższych potrzebach i jest bezpieczne dla noworodków. Producenci proponują mleka, dostosowane składem do poszczególnych przedziałów wiekowych, dlatego rodzice nie powinni mieć problemu z doborem odpowiednich produktów dla swojego dziecka. Mleka modyfikowane oznaczane są cyframi, które odpowiadają kolejnym etapom rozwoju dzieci – to z numerem 1 jest więc dedykowane noworodkom i może być podawane zaraz po urodzeniu. Mleko następne oznaczone numerem 2 i zazwyczaj podaje się je po ukończeniu przez dziecko sześciu miesięcy. Kolejne zgodnie z oznaczeniami producenta, umieszczonymi na opakowaniu.

Warto zaznaczyć, że wielu rodziców świadomie wybiera karmienie mlekiem modyfikowanym. Wydaje się ono nieco wygodniejsze niż przystawianie malucha do piersi „na żądanie”. Mleko dla niemowląt zawiera miarkę i instrukcję przygotowania posiłku dostosowanego do wagi dziecka. Umożliwia to rzetelną weryfikację porcji realnie zjadanych przez niemowlaka, pozwala także zaplanować schemat całodziennego żywienia (dziecko je bowiem w określonych odstępach czasu).