Badanie AMH zaliczane jest do grupy badań mających na celu ocenę szans kobiety na zajście w ciążę. Które kobiety mają wskazania do jego wykonania i jakie informacje można dzięki niemu pozyskać?

Czym jest AMH?

AMH jest to hormon anty-müllerowski (Anti-Müllerian Hormone), który występuje w pęcherzykach pierwotnych, znajdujących się w jajnikach kobiety.  Pełni ważną funkcję w prawidłowej selekcji pęcherzyka dominującego, z którego następnie uwalniana jest komórka jajowa zdolna do zapłodnienia.

Ilość hormonu AMH zmniejsza się wraz z upływem czasu, podobnie jak rezerwa jajnikowa kobiety. Największe stężenie hormon anty-müllerowski osiąga mniej więcej do 25. roku życia kobiety. Zbiega się to w czasie z okresem największej płodności. Przez pewien czas jego poziom jest stały, a później zaczyna maleć. Obniża się aż do okresu przekwitania.

Badanie AMH

Skontrolowanie ilości hormonu AMH we krwi pobranej od pacjentki ma na celu ocenę jej rezerwy jajnikowej, a tym samym jej szanse na zajście w ciążę. Badanie najlepiej wykonać  w kliniceniepłodności, w której wykwalifikowany personel po interpretacji wyniku może zaproponować właściwą metodę leczenia. Jak interpretować wynik badania AMH?

  • od 1,0 – 3,0 ng/ml – wynik prawidłowy, właściwy dla kobiety zdolnej do zapłodnienia, w okresie rozrodczym,
  • do 1,4 ng/ml – obniżony poziom rezerwy jajnikowej i może oznaczać wejście kobiety w okres około menopauzalny,
  • więcej niż 3,5 ng/ml – wysoki poziom rezerwy jajnikowej, który może wskazywać na występowanie u kobiet zespołu policystycznych jajników (PCO).

Wskazania do badania AMH

Wykonanie badania AMH jest zalecane kobietom, które w młodym wieku zaczęły miesiączkować albo ich mamy miały wczesną menstruację, a następnie wcześnie weszły w okres menopauzalny.

Dzięki badaniu można uniknąć przeoczenia granicznego okresu, w którym kobieta jest płodna i może mieć dziecko. Badanie określa szanse kobiety na posiadanie potomstwa, ale również wskazuje lekarzom moment wkroczenia pacjentki w fazę przekwitania. Jeśli wyniki badania AMH okażą się nieprawidłowe, klinika leczenia niepłodności może zastosować właściwe leczenie farmakologiczne, w celu jej poprawy.