W trakcie ciąży znacząco zmienia się nasza figura. Cały kształt naszego ciała jest różny od tego jaki poznałyśmy do tej pory. Pewne zmiany są również nadal widoczne w okresie karmienia piersią. Można to uznać, za czas jednocześnie piękny jak i wymagający. Zmiany muszą, przynajmniej tymczasowo również zagościć w naszej garderobie.

Odzież i bielizna ciążowa

Wśród podstawowych jej zadań najważniejsze jest aby nie powodowała nacisku na brzuch czy piersi. Rozmiar powinien być odpowiednio dobrany. Spodnie, spódnice i majtki możemy zakupić wyposażone w specjalny pas ciążowy, który ułatwia zakładanie oraz idealnie układa się na całej powierzchni brzucha, ochraniając przed uciskiem.

Bluzki w tym okresie powinny również posiadać odpowiednią ilość miejsca na rosnący brzuszek. Sprawdzają się rozmaite tuniki, ponieważ są dłuższe i nie ma ryzyka że bluzka podejdzie do góry na dużym brzuszku i ukarze go światu. Latem świetne są bluzeczki rozkloszowane na brzuchu, bo jest nam nieco chłodniej.

Biustonosz w tym okresie powinien być dość swobodny. Niektóre panie wskazują, że sprawdziły się u nich modele bezszwowe lub sportowe. Może się zdarzyć się w trakcie trwania ciąży zajdzie konieczność wymiany rozmiaru na większy. Piersi mogą się bowiem powiększyć. Nie powinnyśmy absolutnie rezygnować z noszenia biustonosza, gdyż po ciąży możemy mieć znaczny problem z obwisaniem biustu. Zadbajmy jednak aby nam nie przeszkadzał i nie obcierał.

Bielizna do karmienia

Po porodzie, gdy zaczniemy karmić swoje dziecko piersią na wagę złota okaże się posiadanie specjalnej bielizny do karmienia. W sklepach dla mam znajdziemy również odpowiednie bluzki. Posiadanie tych elementów garderoby sprawi, że jeśli zajdzie konieczność nakarmienia dziecka poza domem to nie będziemy musiały się całe rozbierać, a dyskretnie przystawimy dziecko do piersi. Dodatkowo położne i lekarze wskazują, że odpowiedni biustonosz powinno się założyć już krótko po porodzie, gdyż utrzymuje on piersi i pomaga stymulować je do produkcji pokarmu, co dla niektórych mam bywa początkowo kłopotliwe.

Stanik do karmienia z pozoru może wyglądać dość zwyczajnie. Cały sekret polega na tym, że odpinając jeden zaczep wystawiamy sutek, który zasłonimy główką dziecka. Pozostała część piersi pozostaje zakryta, zaś jej okolica ukryta jest pod specjalną bluzką dla mamy karmiącej.

Ja osobiście najbardziej zadowolona byłam z biustonoszy całkowicie bawełnianych. Łatwo i szybko można było je wyprać. Czas schnięcia był krótki, nie powodowały dodatkowych podrażnień na i tak wrażliwych już piersiach, raczej łagodnie je otulały. Przyklejenie wkładki laktacyjnej również nie nastręczało problemów, gdyż dobrze się trzymały i nie przemieszczały.