Początkowe miesiące po porodzie to czas, w którym każda mama chce jak najwięcej czasu poświęcać dla nowonarodzonego dziecka. Nie wyobrażasz sobie przecież, że mogłabyś przegapić przełomowe momenty, takie jak pierwszy uśmiech, nauka nowych umiejętności czy pierwsze wypowiadane słowa. Nawet najbardziej oddane mamy potrzebują jednak czasem chwili wytchnienia!
Wizyta u kosmetyczki, spotkanie z koleżankami czy wyjście z partnerem do kina pozwalają skutecznie odpocząć od domowych obowiązków. W efekcie jesteś zrelaksowana, zadowolona z życia i masz więcej energii na kolejne dni matczynych obowiązków. Jedyną rzeczą, o którą musisz zadbać jest zorganizowanie odpowiedniej opieki nad dzieckiem podczas Twojej nieobecności.
To naturalne, że pozostawienie dziecka pierwszy raz pod opieką innej osoby budzi wiele obaw i wątpliwości. Warto zatem przeprowadzić wcześniej „próbę generalną”, podczas której przyszły opiekun przez kilka godzin będzie zajmował się maluszkiem w Twojej obecności. Dzięki temu dziecko stopniowo przyzwyczai się do nowej sytuacji, a Ty upewnisz się, że jest pod dobrą opieką i nic mu nie grozi. Ponadto na bieżąco będziesz mogła udzielić potrzebnych instrukcji i wyjaśnić ewentualne wątpliwości, dzięki czemu unikniesz nagłych telefonów rozpraszających Cię podczas wyjścia. Sama także postaraj się unikać częstego telefonowania do domu, gdyż nie pozwoli Ci to na całkowite oderwanie się od codziennej rutyny i utrudni psychiczny odpoczynek
Jeżeli karmisz piersią najlepszym rozwiązaniem będzie odciągnięcie pokarmu przy użyciu laktatora. Ściągnięty pokarm należy przechowywać w sterylnych jednorazowych woreczkach albo w starannie wymytych szklanych pojemnikach lub butelkach. Nie wolno natomiast dopuścić do kontaktu mleka z metalem ani używać pojemników z poliwęglanu. Pokarm przechowuj w lodówce. Poinstruuj nowego opiekuna, aby przed karmieniem przelał pokarm do butelki i powoli podgrzał przy użyciu kąpieli wodnej. Nie wolno używać do tego celu mikrofalówki ani podgrzewać bezpośrednio na ogniu do wysokiej temperatury.
Karmienie butelką może zwiększać ryzyko wystąpienia kolki niemowlęcej, szczególnie przy źle dobranym lub słabej jakości smoczku. Aby temu zapobiec warto zainwestować w specjalnie wyprofilowaną butelkę, ze smoczkiem ograniczającym ilość powietrza połykanego podczas karmienia. Warto nauczyć osobę, która będzie dbać o dziecko pod Twoją nieobecność, techniki wykonywania masażu brzuszka. Zmniejsza on napięcie mięśni i wspomaga perystaltykę jelit. Przygotuj i zostaw w łatwo dostępnym miejscu środki, które ułatwiają przemianę materii i pomagają usunąć zalegające gazy. Wśród naturalnych sposobów stosowanych jeszcze przez nasze babcie znajdują się ziołowe herbatki na bazie kopru włoskiego lub rumianku. Możesz także zastosować środki medyczne zawierające symetykon, którego działanie polega na rozbijaniu pęcherzyków gazu zalegających wewnątrz jelit i ułatwienie ich wchłanianie przez organizm. Preparaty te dostępne są w postaci kropli, co nie sprawia trudności w podawaniu, dodatkowo są dobrze tolerowane przez organizm i nie zawierają cukrów.
Przed wyjściem przygotuj wszystkie rzeczy potrzebne do opieki nad dzieckiem i ułóż je w widocznym, łatwo dostępnym miejscu. Upewnij się, że nowy opiekun nie ma do Ciebie żadnych dodatkowych pytań i… oderwij się na kilka godzin od codziennych problemów. Spróbuj nie myśleć obsesyjnie o tym, co dzieje się w domu – jeżeli stałoby się coś złego opiekun na pewno by Cię powiadomił. Wykorzystaj czas na odpoczynek, ponieważ nie ma nic lepszego dla dziecka niż wypoczęta i zadowolona mama.
No comments