Łazienki w Warszawie to znakomite miejsce dla rozwijania pasji oraz zainteresowań. Można wybrać spośród wielu cyklicznie odbywających się tu warsztatów czy kursów. Zaletą organizowanych w tak pięknym miejscu zajęć jest nieustanne obcowanie dziecka ze sztuką oraz możliwość zabrania go po nauce na spacer, w trakcie którego opowie o rzeczach, których się dowiedziało lub umiejętnościach, jakie nabyło.

Nauka rysunku i warsztaty artystyczne

Łazienki Królewskie w swojej bogatej ofercie dla dzieci i młodzieży mają m. in. lekcje rysunku. „Klasa rysunkowa”, bo taką nazwę nosi ten projekt to inicjatywa dla dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10-15 lat. Tego rodzaju warsztaty są szczególnie polecane dla podopiecznych, którzy uwielbiają rysować i nieustannie tworzą nowe dzieła.

Kolejną znakomitą propozycją dla dzieci tym razem w wieku 7-10 lat jest „Warsztat artysty”. W czasie zajęć poznają twórczość nadwornych mistrzów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kolejnym etapem jest kopiowanie dzieł polegające na ich rysowaniu, projektowaniu, a nawet rzeźbieniu. „Warsztaty artysty” tłumaczone są na język migowy.

„Plastyka formy” to zajęcia o tematyce rzeźbiarskiej skierowane do dzieci w wieku 10-15 lat. W ich trakcie można poćwiczyć lub nauczyć się rzeźbiarstwa, wytrenować dłonie oraz zapoznać się z rozmaitymi technikami tworzenia rzeźb.

Warsztaty rysunkowe w ramach „Otwartej pracowni” przeznaczone są dla młodzieży i osób dorosłych. Prowadzi je profesor warszawskiej ASP. Udział jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przy sztalugach konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Natomiast osoby, które satysfakcjonuje rysowanie na małoformatowych podkładach bez konieczności używania sztalug, mogą uczestniczyć w zajęciach bez wcześniejszych zapisów.

Wystawy dla dzieci i bezpłatne czwartki

Darmowa wizyta w Łazienkach Królewskich to znakomity pretekst, by zabrać dziecko na edukacyjny spacer. Bezpłatnie można zwiedzić cały kompleks pałacowo-ogrodowy w każdy czwartek miesiąca. Warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia poszczególnych budynków, by zdążyć je odwiedzić. W Łazienkach Królewskich organizowane są również adresowane do najmłodszych miłośników sztuki wystawy. Jedną z nich jest interaktywna instalacja „Idź na żywioł!”. Inspirowana żywiołami wystawa podzielona została na cztery odpowiadające każdemu z nich strefy. Opracowana została w taki sposób, by każde dziecko samo wyznaczało kierunek zwiedzania i odkrywało sztukę na własny sposób.

Informacje dotyczące terminów oraz kosztu poszczególnych warsztatów i kursów znajdują się na stronie internetowej warszawskich Łazienek Królewskich.