Leżaczki- bujaczki, to moim zdaniem gadżet na który musi znaleźć się miejsce nawet w niewielkim mieszkaniu. Osobiście w ciągu dnia korzystałam z niego nieustannie. Wiele dzieci gdy leży samodzielnie w łóżeczku czy kołysce a mama wyjdzie z pokoju choćby na chwile czuje się niekomfortowo i zaczyna płakać, być niespokojne. Leżaczek może być rozwiązaniem pozwalającym na przenoszenie dziecka po domu, zapewnienie mu wygody i bezpieczeństwa, a jednocześnie mama może cokolwiek zrobić.

Leżaczek na początek

Dokonując zakupu leżaczka, bujaczka koniecznie należy zwrócić uwagę dla dzieci w jakiej wadze i wieku jest on przeznaczony. Początkowo maluch powinien swobodnie i wygodnie leżeć w płaskiej pozycji. Na rynku dostępne są bujaczki, które w swojej wersji początkowej przypominają gondole od wózka i dzięki temu dla małego dziecka spełniają rolę kołyski i pozwalają spać w każdym pomieszczeniu mieszkania, a mama może swobodnie skorzystać z łazienki, ugotować obiad czy trochę posprzątać mając dziecko cały czas na oku.

Wiele leżaczków posiada specjalne uchwyty umożliwiające łatwe ich przenoszenie. Warto również sprawdzić czy wybrany przez nas model został w nie wyposażony.

Leżaczek przy kilkumiesięcznym dziecku

Z pewnością nie powinnyśmy na siłę za pomocą leżaczka sadzać dziecka, które jeszcze się tej czynności nie nauczyło. Jednak większość leżaczków umożliwia ułożenie malucha w pozycji pod delikatnym skosem dzięki czemu chociażby z łatwością nakarmimy go pierwszymi daniami czy umożliwimy zabawę i naukę chwytania.

Najczęściej leżaczki wyposażone są w pałąki z zabawkami, światełka, pozytywki itp. Zamontowane są one w taki sposób, że dziecko po kilku próbach jest w stanie skutecznie, samodzielnie je włączać, dzięki czemu ma zajęcie, dobrze się bawi i rozwija.

Zasypianie w leżaczku

Gdy dziecko leży na płasko w leżaczku a my dodatkowo włączymy w nim wibracje bardzo prawdopodobne że szybko zaśnie. Nie radze próbować jej wyłączania w czasie drzemki, bo szybko się obudzi. Niektóre dzieci nie lubią wibrowania lub nawet się go boją wówczas lepiej z niego zrezygnować.

Leżaczek dla starszaka

Wiele modeli leżaczków – bujaczków posiada możliwość złożenia w krzesełko dla starszego dziecka, które może wykorzystać w czasie zabawy lub siedząc przy stoliku. Zakup takiego leżaczka będzie dobrym wyborem, gdyż posłuży nam zdecydowanie dłużej.

Co jeszcze jest ważne?

Jeśli wiesz, że będziesz korzystać z leżaczka na co dzień sprawdź czy materiał można zdjąć i swobodnie wyprać w pralce. Będzie to duże ułatwienie, gdyż malutkie dzieci często ulewają, a podczas karmienia łyżeczką nieco starszego również mogą zdarzyć się wypadki i zabrudzenia.