Wiele matek staje przed dylematem, jakie mleko podawać dziecku. Nie zawsze możliwe jest karmienie piersią, wówczas powstaje dylemat związany z wyborem odpowiedniego mleka modyfikowanego. Kwestię tę warto skonsultować z pediatrą, który doradzi najlepszy dla dziecka rodzaj mieszanki. Poniżej kilka ciekawostek na temat mleka modyfikowanego! Warto je poznać przed rozmową z pediatrą.

1. Mleko modyfikowane z mleka krowiego

Mleko modyfikowane dla niemowląt jest pokarmem, który został wytworzony z mleka krowiego. Zmieniono jego skład, po to, aby jak najbardziej przypominało mleko matki. Mleko krowie jest przetwarzane pod kątem potrzeb dzieci, a ponadto wzbogaca się je m.in. o potrzebne witaminy, a także żelazo.

2. Mleko modyfikowane a karmienie piersią i suplementacja witaminy D

Jeżeli niemowlę karmione jest mlekiem matki, to wówczas zalecana jest suplementacja witaminy D. Nie jest to potrzebne tymczasem, kiedy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanych, ponieważ witamina ta znajduje się w składzie tego pokarmu.

Przyjmuje się, że przy karmieniu piersią suplementuje się witaminę D w ilości 400 j.m. (10 µg) na dobę przez pierwsze 6 miesięcy. Tymczasem przez następne 6 miesięcy, aż do ukończenia pierwszego roku życia podaje się witaminę D w dawce 400-600 j.m. (10-15 µg). Ilości tej witaminy zależne są od tego, czy w diecie dziecka znajduje się już pewien poziom witaminy D. Znaczenie ma także waga dziecka, jak również dana pora roku. W miesiącach od maja do sierpnia zapewniona jest efektywniejsza synteza skórna witaminy D. Suplementacja tej witaminy ma niezwykle ważne znaczenie, ponieważ wpływa na odporność dziecka.

3. Mleko modyfikowane, mleko krowie i otyłość

Mleko modyfikowane znacznie różni się od mleka krowiego, posiada odpowiednie dla potrzeb dziecka ilości witamin A, D, C, i E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych i przede wszystkim żelaza, które jest niezwykle cenne w drugim półroczu życia dziecka. Zaleca się, aby podawać mleko krowie dziecku, dopiero wtedy, gdy to wejdzie w drugi rok życia.

Ponadto istnieją teorie, które wskazują na związek otyłości i nadciśnienia tętniczego w wieku późniejszym z piciem mleka krowiego w wieku niemowlęcym. A to za sprawą zwiększonej zawartości białka w mleku krowim, które może nadmiernie obciążyć nerki dziecka.

4. Potrzebny cholesterol a mleko modyfikowane

W przypadku karmienia piersią nie ma problemu związanego z brakiem cholesterolu w pokarmie. Składnik ten znajduje się w nim w wystarczającej ilości, ma dobroczynny wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka, a także na powstawanie niektórych hormonów. Jeżeli mleko modyfikowane jest dobrej jakości, to jest wzbogacone o ten składnik.

5. Jak często karmić dziecko mlekiem modyfikowanym

W przypadku karmienia piersią nie istnieje ryzyko, że dziecko zostanie przekarmione mlekiem matki. Inaczej jest, jednak gdy dziecko karmione jest mieszanką. W takim wypadku należy ściśle trzymać się zaleceń producentów, nie tylko, jeżeli chodzi o częstotliwość podawania mleka modyfikowanego, ale też o jego gęstość. Zbyt gęste mleko zawiera za dużo białka, a za rzadkie ma za mało witamin i składników mineralnych.

Na żądanie karmimy tylko piersią, w przypadku mleka modyfikowanego nie należy stosować się do tej zasady. Mleko matki jest zdecydowanie łatwiejsze do strawienia niż sztuczna mieszanka.

6. Nie zmieniaj zbyt często mieszanek!

Podczas karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym pojawia się pokusa, aby podawać mu różne mieszanki. Jednak nie warto jej ulegać, ponieważ nie jest to korzystne dla maluszka. Zmiana mleka modyfikowanego jest jak najbardziej wskazana wtedy, kiedy dziecko ma zaparcia lub kolki, albo, gdy pojawia się potrzeba przejścia z mleka początkowego, na mleko następne. W tym wypadku warto konsultować wszelkie zmiany z lekarzem pediatrą.

7. Coś więcej niż mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane może zostać wzbogacone o smak. Dostępne są produkty takie jak mleko modyfikowane bananowe, malinowe, waniliowe. Podaje się je dziecku, które ukończyło już pierwszy rok życia. Mleko modyfikowane może być również wzbogacone o kleik ryżowy, dzięki temu jest bardziej sycące. Wybierz produkt, który będzie najlepszy dla twojej pociechy.

Więcej artykułów na ten temat znajdziesz na www.nowafarmacja.pl