Dokąd pojechać na weekend rowerem? Jeżeli najczęściej krążysz palcem po mapie wokół swojej miejscowości, a potem wybierasz zbliżone do siebie trasy na weekendowe wycieczki rowerowe, najwyższy czas wyskoczyć gdzieś dalej. Czy to na jesienną wycieczkę, czy zimową, czy dopiero wiosenną – warto zaplanować sobie trasę, która wiedzie przez malownicze okolice, dostarcza ekstremalnych wrażeń i podnosi poziom adrenaliny lub pozwala na przejechanie obok cennych zabytków.

Wycieczka rowerem nie oznacza, że musisz zawsze wybierać trasy blisko swojej miejscowości i tak zaplanować jazdę, aby mieć czas i siłę na powrót do domu tego samego dnia. Jedni wybierają długotrwałe wycieczki na rowerze trekkingowym i nocowanie w namiocie lub schroniskach, inni – jadą rowerem w jedną stronę, z powrotem natomiast kupują bilet na pociąg, aby zdążyć na czas do domu i być pewnym, że nie będą mieli serdecznie dość wysiłku po drodze.

Czy przejazd pociągiem z rowerem to powód do wstydu? Absolutnie! Dzięki temu jesteś w stanie pojechać dalej, bo pociągiem wrócisz po prostu szybciej. W efekcie – możesz przejechać np. 70 kilometrów jak zwykle, ale odwiedzić miejsce znacznie od Ciebie oddalone. Jakie szlaki rowerowe w Polsce są warte uwagi?

Dwudniowa wycieczka rowerowa nad morzem

Nadmorska trasa rowerowa łącząca Hel z Ustką ma ok. 170 km długości – aby nacieszyć się widokami nad morzem, poleca się ją rozbić na co najmniej dwa dni. Dzięki temu masz czas na zwiedzanie nadmorskich latarni, które szkoda omijać. Po drodze rowerzyści mijają między innymi Woliński Park Narodowy, a niektórzy odwiedzają muzea w Świnoujściu.

Jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce

Mowa o Szlaku Stu Jezior, który powstał w 1999 roku. Jest połączony z międzynarodowym szlakiem rowerowym, który wiedzie rowerzystów ze świata od Calais do Sankt Petersburga. Możesz z niego wybrać dowolny odcinek trasy i sprawdzić, jakie zabytki można napotkać po drodze, na przykład takie, jak dawne pałace, zamki czy kościoły.

Przez zamki i pałace Dolnego Śląska

Jeżeli chcesz pozwiedzać Dolny Śląsk, może zrobić to na rowerze? Minus organizacji takiej wycieczki tkwi w tym, że między ciekawymi zabytkami może brakować stricte szlaków rowerowych i będzie na Ciebie czekać jazda wśród samochodów, ale dla chcącego – nic trudnego. Na Dolnym Śląsku na pewno warto zrobić trasę wokół Gór Sowich, odwiedzić Srebrną Górę i Twierdzę w Kłodzku, a także powędrować w okolice kopalń, na przykład tej w Nowej Rudzie.

Trasy rowerowe w okolicach Tatr

Trasę rowerową w górach warto wybrać przede wszystkim pod względem stopnia trudności. Trasa na rower górski może być przepiękna, ale czy dasz radę się nią nacieszyć, jeżeli bardzo często będziesz musiał robić przystanki, aby uspokoić oddech i odpocząć? Wysiłek jest satysfakcjonujący, ale zmęczenie potrafi być uciążliwe. W Zakopanem możesz udać się łatwym szlakiem architektury drewnianej, na trasie średniej przejechać przez Poronin, Bukowinę Tatrzańską oraz Gliczarów Górny. Osoby zaawansowane w jeździe górskiej mogą zmodyfikować tę trasę i z Bukowiny pojechać na Jurgów, Łysą Polanę i dojechać do Doliny Białej Wody. Trasy zaawansowane wiodą także przez Dolinę Chochołowską i przez Drogę pod Reglami.

Na tego typu trasy polecamy rowery szosowe lub górskie, jesli natomiast chcesz podróżować po drogach utwardzonych zastanów się nad rowerem typu cruiser.