Wybór rowerka dla dziecka uzależniony jest od jego wieku. Mamy bowiem tak wiele opcji, że można przebierać i zdecydować się na to co nam się najbardziej spodoba. Pamiętajmy, że rower rozwija sprawność fizyczną, koordynacje ruchową oraz równowagę. Warto więc zaszczepić w dziecku miłość do tej zabawy.

Rowerek dla malucha

Już nawet dziecko około roku może zacząć swoją przygodę z rowerem. Oczywiście możesz je wozić na krzesełku z tyłu swojego roweru lub w specjalnej przyczepce, ale na wagę złota będzie własny trójkołowy rowerek. Posiadają one obecnie specjalne podstawki na nóżki dzięki czemu dziecko nie musi pedałować, choć jak dosięgnie to również może. Ma możliwość kierowania, ale większość tego obowiązku przejmują rodzice poprzez specjalny prowadnik.

Rowerek dla dziecka około 3 letniego

Tu sprawdzi się rowerek biegowy. Rozwija zmysł równowagi i podobno wówczas dzieci szybciej uczą się jazdy na dwóch kółkach na zwykłym rowerze. Jego zakup nie jest prosty. Ja zdecydowałam się na metalowy a nie drewniany, bo te pierwsze mają większy zakres regulacji wysokości siodełka przez co dziecko może jeździć znacznie dłużej. Dodatkowo można znaleźć takie gdzie odwrócimy ramę i staną się jeszcze większe. Kierownica powinna się swobodnie skręcać – blokady nie są wskazane, bo dziecko ma się uczyć koordynacji i mieć możliwość skręcania. Koła moim zdaniem i wielu poradników najlepsze są piankowe, warto jednak pamiętać że są dość zbite więc wskazane będą amortyzatory. Niektóre rowerki posiadają również hamulec ręczny na tylne koło. Oczywiście dziecko może hamować nóżkami, jednak taki element może być pomocny.

Rowerek dla starszaka

Kolejnym etapem jest rowerek na czterech kółkach. Chodzi tu o umiejętność pedałowania, i hamowania, którą dziecko ma nabyć z jego zastosowaniem. Rowerek i wielkość kół powinna zostać dopasowana do wzrostu dziecka, najlepiej więc udać się razem do sklepu. Dobrze jeśli kółka boczne można odczepić i jazdy na dwóch kółkach dziecko uczy się na tym samym rowerze, bo mniej się go boi niż nowego większego sprzętu bez bocznych kółek.

Pierwszy rower na dwóch kółkach

Może to być czterokołowy z odczepionymi kółkami lub zupełnie nowy odpowiednio duży rower. Dziecko uczy się jeździć z naszą pomocą na dwóch kółkach. Przemieszcza się teraz znacznie szybciej. Do nauki można wykorzystać specjalny prowadnik, który przyczepiamy pod siodełkiem. Dziecku warto powiedzieć aby pedałowało najszybciej jak potrafi i patrzyło przed siebie. Nawet nie zauważy gdy pojedzie a rodzic usiądzie na ławce.