Wszyscy rodzice wiedzą, że postęp, nowoczesne technologie i urządzenia, takie jak komputery czy tablety, skutecznie wpłynęły na sposób spędzania wolnego czasu przez najmłodszych. A gdyby tak przekuć zabawę w pożyteczną naukę i rozpocząć przygodę z programowaniem? Wiemy, jak zainteresować dziecko nowym zajęciem.

Przykład idzie z góry

Od zawsze wiadomo, że dzieci z wielką przyjemnością naśladują swoich rodziców. Są ponadto zawsze ciekawe świata. Lubią wiedzieć, skąd biorą się konkretne rzeczy i gdzie mają swoje źródło. Warto wykorzystać takie skłonności do zafascynowania młodego pokolenia tematyką programowania. Wdrożenie pociechy w tajemnice internetu to podstawowy krok, by zasiać w niej ciekawość wirtualnego świata. Pozwólmy więc maluchowi towarzyszyć sobie w odkrywaniu internetowych możliwości. my mu, jak zamawiamy produkty w sieci lub gdzie można sprawdzić godziny seansu najnowszej bajki w ulubionym kinie. Niech dziecko zobaczy, że to wszystko nie tylko naprawdę jest możliwe, ale również wcale nie takie trudne!

Świetna zabawa

Nauka programowania wymaga od dziecka zaangażowania. Z pewnością potrzeba też czasu, aby zrozumiało ono tematykę i zaczęło myśleć w sposób programistyczny. Aby podtrzymywać więc pierwszy zapał, należy podejść do nauki programowania dla dzieci jak do dobrej zabawy. Warto pokazać naszemu malcowi, że wiedza, którą zdobędzie, pozwoli mu stworzyć i zaprojektować rzeczy, które powiązane są z jego pasjami. Być może będzie to nowatorska gra internetowa, ciekawa historyjka z animacjami lub też własny sklep. Przykładów jest mnóstwo. Należy więc wybrać takie, które rzeczywiście zainteresują małego programistę i skutecznie zachęcą go do dalszej pracy z kodowaniem.

Kontakt z rówieśnikami

Ciekawym sposobem na naukę programowania jest uczestnictwo w warsztatach organizowanych z myślą o dzieciach. Więcej o tego typu aktywnościach można przeczytać na stronie www.zaprogramowani.com. Główną zaletą takiego szkolenia, oprócz przygotowanego przez świetnych specjalistów programu nauczania i materiałów dodatkowych, jest z pewnością obecność rówieśników. Takie zorganizowane warsztaty to szansa na poznanie nowych kolegów i koleżanek. Budujące się relacje sprawiają, że dziecko z jeszcze większą przyjemnością przychodzi na zajęcia i czynnie bierze w nich udział.

Choć może nie jesteśmy specjalistami od motywowania najmłodszych, bez wątpienia pasuje nam miano fachowców od własnych dzieci. To my znamy je najlepiej i wiemy, w jaki sposób zachęcić do działania małych odkrywców. Wykorzystajmy więc swój rodzicielski potencjał – być może i my skorzystamy kiedyś z nowych umiejętności naszych pociech.