Znalezienie dobrej opiekunki do dziecka to jedno z najtrudniejszych zadań, z jakimi trzeba się zmierzyć, będąc rodzicem. Obawy, brak zaufania do obcej osoby, strach o dziecko podczas nieobecności – to uczucia całkiem naturalne. Do tej pory to mama dbała o wszystko, co związane było z maluchem, a wiadomo: robiła to najlepiej, jak mogła i mało kto potrafił ją zastąpić. Jaka zatem powinna być ta najlepsza opiekunka do dziecka? Na jakie cechy należy zwracać uwagę przy wyborze niani idealnej?

Casting na nianię

Mimo że pozory czasami mylą, pierwsze wrażenie w przypadku rozmowy z przyszłą opiekunką do dziecka jest ważne, a czasami nawet decydujące. Intuicja mamy często dobrze podpowiada, której osobie warto od razu zaufać, a która wydaje się podejrzana.

Do takich spotkań z kandydatkami na nianię warto dobrze się przygotować i nie tylko mieć gotową listę pytań, ale również konkretne zadania, które pozwolą sprawdzić, jak dana osoba poradzi sobie w określonej sytuacji krytycznej z udziałem dziecka. W czasie spotkania na żywo należy obserwować, czy potencjalna opiekunka w ogóle zwraca uwagę na dziecko, jak się do niego odnosi i jak maluch na nią reaguje.

Dobrze jest też zapytać o wcześniejszej doświadczenia i referencje od innych rodziców, a także dowiedzieć się, jak typowo spędzała czas z dziećmi do tej pory i jakie zajęcia oraz zabawy zaproponowałaby teraz. Gdy już poczujemy, że mamy przed sobą odpowiednią osobę, ważne, aby spisać jej dane z dowodu osobistego – dla bezpieczeństwa naszego i dziecka.

Cechy dobrej opiekunki do dziecka

Istnieje kilka, podstawowych cech, które powinna posiadać dobra opiekunka do dziecka, a które możemy zweryfikować już podczas pierwszego spotkania z nią. Należą do nich:

  • Uczciwość i szczerość – pozornie mało który rodzic zwraca uwagę na te cechy przy pierwszym kontakcie. Jest to bardzo ważne, ponieważ może się później okazać, że opiekunka, zamiast zajmować się naszą pociechą, spędza pół dnia na rozmowach telefonicznych czy szpera nam w szafach.
  • Doświadczenie i podejście do dzieci – to druga ważna cecha, bez której nie ma możliwości być dobrą nianią. Ten, kto kocha dzieci i po prostu lubi z nimi przebywać, w pełni angażuje się w opiekę nad nimi, a to jest przecież najważniejsze.
  • Spostrzegawczość – obok zaangażowania to kolejna, ważna umiejętność osoby, która jest odpowiedzialna za dziecko podczas naszej nieobecności. Opiekunka powinna potrafić rozpoznać pierwsze symptomy choroby oraz gorsze samopoczucie malucha.
  • Słuchanie rodziców – wbrew pozorom jest to jedna z trudniejszych cech do opanowania przez nianię, która doskonale widać na przykładzie dziadków, którzy tylko rozpieszczają wnuki słodyczami i zabawkami. Opiekunka powinna słuchać rodziców i przestrzegać zasad panujących w domu. Oprócz pilnowania naszej pociechy, niania musi ją także wychowywać i starać się być konsekwentna, jak mama czy tata.
  • Cierpliwość – i to anielska! Jako rodzice dobrze wiemy, o czym mowa, a przecież dużo trudniej jest być empatycznym w stosunku do obcego dziecka.

Dobrą opiekę dla dziecka można znaleźć na stronie: niania we Wrocławiu.

Czy istnieje niania idealna?

To tak, jakby zapytać, czy istnieje ideał człowieka. Nie ma opiekunki, która nie popełnia błędów, nie czuje zmęczenia, jest wiecznie zdrowa i uśmiechnięta. Każdy ma swój gorszy dzień, a przyznawanie się do błędów to kolejna, bardzo ważna i cenna cecha dobrej niani.

W większości przypadków, jeśli kandydatka na opiekunkę do naszego dziecka jest serdeczną osobą i „dobrze patrzy jej z oczu”, a do tego wydaje się oazą spokoju i ma głowę pełną pomysłów, prawdopodobnie trafiliśmy na opiekunkę prawie idealną.