Odparzenia pod pachami dotyczą nie tylko niemowląt, które z uwagi na nadmiar skóry w tych okolicach i stosunkowo małą ruchliwość są podatne na ich występowanie. Stan ten może pojawić się również u dorosłych. Co sprzyja odparzeniom okolic pach? Jak pielęgnować podrażnioną skórę? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Przyczyny powstawania odparzeń pod pachami

Na powstawanie odparzeń na skórze pod pachami w dużej mierze wpływa nadmiar tkanki tłuszczowej. Osoby otyłe, szczególnie w okresach letnich, często cierpią z tego powodu. Dlaczego? Skóra z nadmiarem fałd bardziej się poci i łatwiej ulega otarciom. Dodatkowo nie ma czym oddychać i w ten sposób powstają odparzenia pod pachami.

Nie jest to jednak jedyna grupa osób, której dotyka ten problem. Są osoby, które mają tendencję do rozciągliwości skóry. Jest ona po prostu nadmiernie elastyczna i zazwyczaj są to uwarunkowania genetyczne. To z kolei sprzyja nadmiernej potliwości. Przez to zatkane pory nie mają dostępu do powietrza i w efekcie tego mogą powstawać odparzenia.

Sposoby na odparzenia pod pachami

Kiedy już skóra ulegnie otarciom i pojawią się na niej odparzenia, w pierwszej kolejności należy zadbać o jej ukojenie. Warto w tym celu zażyć kąpieli z dodatkiem płynu rumiankowego, bądź użyć roztworu nadmanganianu potasu. Jest on dostępny w każdej aptece. Ma działanie silnie odkażające i leczy stany zapalne.

Po kąpieli trzeba zadbać, aby skóra pod pachami była dokładnie osuszona. Nie należy jej w tym celu pocierać ręcznikiem, ponieważ spotęgujemy w ten sposób podrażnienia. Najlepiej, aby naskórek sam wysechł. Można do tego celu wykorzystać również powietrze z suszarki, trzymając ją w bezpiecznej odległości od skóry.

Oprócz tego podrażniona skóra pod pachami wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju dermokosmetyków i preparatów na odparzenia pod pachami. Są to zwykle produkty, w których znajdziemy witaminę E i B5. Dzięki tym składnikom skóra staje się zabezpieczona poprzez jej nawilżenie, zmiękczenie i łagodzenie podrażnień. W produktach tego typu znajdziemy także m.in. związki tlenku cynku, lanolinę pantenolu, czy alantoinę. Chronią one skórę przed działaniem wilgoci i przyspieszają proces regeneracji.

Decydując się na konkretny produkt, warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Aby naskórek w sposób skuteczny, szybki, a przede wszystkim bezpieczny uległ regeneracji, warto sięgnąć po wyrób medyczny. Dlaczego? Wybierając go, mamy pewność, że przeszedł on szczegółowe badania laboratoryjne i zyskał pozytywną opinię ekspertów w dziedzinie dermatologii. Bez wątpienia takim produktem jest obecny na rynku od 1997 roku — Sudocrem. Przybliżymy zatem jego skład, właściwości oraz działanie.

Sudocrem, czyli barierowy krem, który jest znany z pewnością każdej mamie, która stosowała go u swojego niemowlaka. Swoją skuteczność zawdzięcza w dużej mierze obecności tlenku cynku. Produkt ten działa antyseptycznie, wykazuje działanie intensywnie nawilżające i natłuszczające. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka.

Czemu Sudocrem zawdzięcza swoją wyjątkową skuteczność? To głównie związki tlenku cynku zawarte w produkcie są odpowiedzialne za działanie:

– antyseptyczne,

– przeciwświądowe,

– ściągające,

– przeciwzapalne,

– osuszające.

Już po chwili od zaaplikowania produktu następuje uczucie ulgi, a zaczerwienienie skóry zmniejsza się. Sudocrem tworzy na skórze pod pachami barierę ochronną, zabezpieczając ją przed kolejnymi otarciami i rozwojem bakterii.

Na wyróżnienie zasługuje fakt, że Sudocrem zyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, co oznacza, że może być stosowany już od pierwszych dni życia. Czyni go to produktem bezpiecznym, niewywołującym podrażnień. Ponadto znajduje on zastosowanie w szpitalach, a jego skuteczność docenia personel medyczny, stosujący go przy opiece nad pacjentami.

Ponadto Sudocrem jest produktem bardzo wydajnym, ponieważ wystarczy nakładać na miejsca zmienione chorobowo jego cienką warstwę.

Profilaktyka odparzeń skóry pod pachami

Aby prawidłowo chronić skórę podatną na występowanie odparzeń, należy skupić się na odpowiednich metodach pielęgnacji, a także przestrzegać kilku zasad:

– dokładnie osuszać skórę po każdej kąpieli;

– korzystać z łagodzących płynów do kąpieli;

– zmieniać przepocone ubranie;

– ubierać oddychającą odzież, najlepiej bawełnianą;

– stosować doustne preparaty witaminowe (szczególnie A+E);

– wybrać skuteczny preparat do pielęgnacji naskórka.

Podsumowując, odparzenia pod pachami to z pewnością nieprzyjemna dolegliwość, która może przyczynić się do wystąpienia na skórze zaczerwienienia i podrażnień. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Ważna jest także codzienna profilaktyka. Odpowiednie nawyki pomogą wzmocnić barierę ochronną skóry i w przyszłości zapobiec lub zminimalizować ryzyko wystąpienia odparzeń. Warto w tym celu zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez ekspertów w dziedzinie pielęgnacji skóry. Specjalnie stworzony poradnik znajdziemy pod adresem sudocrempolska.pl. Można zaczerpnąć stamtąd dużo wiedzy poświęconej pielęgnacji skóry dotkniętej odparzeniami.