Delikatna i wrażliwa skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji przebadanymi klinicznie kosmetykami. W domowej wyprawce dla niemowlaka nie może zabraknąć takich preparatów, jak: krem na odparzenia, oliwka do ciała, płyn do kąpieli i szampon czy maści z filtrem.

Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

Podstawą skutecznej pielęgnacji noworodka są wysokiej jakości kosmetyki przebadane klinicznie i dermatologicznie. Nieocenione preparaty do dbania o delikatną skórę dziecka to:

Krem na odparzenia

Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, dlatego tak łatwo pojawiają się na niej odparzenia, nawet przy stosowaniu miękkich i przewiewnych pieluszek, np. marki Pampers. Dolegliwości nie są groźne, jednak powodują dyskomfort u dziecka. Zastosowanie odpowiedniego kosmetyków, jak maści lub kremy na odparzenia, pomaga złagodzić podrażnienia skóry, a także chroni przed ich bolesnymi powikłaniami.

Hipoalergiczna oliwka dla dzieci

Oliwka pielęgnacyjna to sposób na nawilżanie delikatnej skóry noworodka, np. po kąpieli. Wybierając kosmetyk, należy zwrócić uwagę, czy nie zawiera w sobie parabenów oraz związków z grupy PEG. Bezpieczne dla dzieci oliwki do ciała zawierają w sobie naturalne oleje, np.: olej słonecznikowy, z nasion bawełny, słodkich migdałów, kiełków pszenicy, orzechów ziemnych, lniany czy jojoba.

Szampon i płyn do kąpieli noworodka

Większość dzieci rodzi się z delikatnymi włosami lub całkowicie bez nich. Są jednak noworodki, które w dniu narodzin posiadają już bujną czupryną, dlatego mycie jej płynem do kąpieli może być niewystarczające. Dla maluszków najlepiej wybierać szampony o właściwościach hipoalergicznych z dodatkiem naturalnego nawilżacza, jak: kwas mlekowy czy mocznik. Niektóre szampony zapobiegają również rozwojowi ciemieniuchy. Kąpiel niemowlaka powinna się odbywać w specjalnym płynie bądź innym preparacie przeznaczonym do pielęgnacji małych dzieci. Popularnymi środkami myjącymi są: bezzapachowe mydełka, płyny, żele, emulsje, a także emolienty, które są nieco droższe od tradycyjnych kosmetyków do kąpieli. Mają one formę żelu bądź olejku i są zalecane zwłaszcza dla dzieci z bardzo suchą skórą lub cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Emolienty łagodnie myją, łagodzą podrażnienia, odbudowują barierę lipidową skóry, a także zapobiegają przed utratą wody.

Krem z filtrem UV

Krem z filtrem, chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, to obowiązkowy element wyprawki dla niemowlaka, zwłaszcza latem i zimą. Wybierając kosmetyk ochronny dla maluszka, należy zwrócić uwagę, aby zawierał on filtry mineralne, a nie chemiczne. Dla najmłodszych dzieci poleca się kremy z wysokim filtrem, przynajmniej 25 SPF. Preparat można kupić za pośrednictwem drogerii internetowej przez cały rok.