Podrażniona skóra jest szczególnie delikatna, dlatego nie należy jej trzeć ani drapać. Najlepiej zabezpieczyć ją preparatem np. z pantenolem. Warto włączyć do pielęgnacji dziecka kąpiele w słonej wodzie lub z dodatkiem kilku kropel oliwy z oliwek.

Podrażniona skóra u dziecka – ostrożnie!

Podrażnionej skóry nie należy trzeć, np. ręcznikiem. Najlepiej schłodzić ją pod zimną wodą lub kładąc chłodny kompres. Ważne, by nie pozwalać dziecku drapać zmienionego miejsca. Może to spowodować nadkażenie rany. Niemowlęciu można założyć rękawiczki, a na malucha – zwracać szczególną uwagę.

Preparaty z pantenolem (prowitaminą B5)

Na podrażnienie, wyprysk lub wysypkę najlepiej jak najszybciej nałożyć preparat w kremie lub maści. Zabezpieczy on skórę przed czynnikami zewnętrznymi i zmniejszy dyskomfort związany ze zmianami. Warto sięgnąć po preparaty zawierające pantenol, czyli prowitaminę B5, takie jak Bepanthen baby. Przyspieszają one regenerację skóry, pielęgnując ją. Nie zatykają porów i wzmacniają barierę ochronną. Równie godne uwagi są kosmetyki z lanoliną i alantoiną.

Kąpiele w naturalnych preparatach

U dzieci z podrażnioną skórą warto stosować krótkie kąpiele w naturalnych substancjach, takich jak krochmal lub woda z solą morską bądź bocheńską. Krochmal działa przeciwświądowo. Należy jednak uważać z ilością środka i częstotliwością kąpieli, ponieważ wysusza skórę. Z kolei słona kąpiel przyspiesza gojenie się zmian. Najlepiej dodać co najmniej garść soli, by woda była naprawdę słona. Odparzenia u dziecka można zmniejszyć, nakładając na nie mąkę ziemniaczaną. Z powodzeniem zastąpi ona zasypkę dostępną w aptekach czy drogeriach. Z kolei oliwa z oliwek lub olej z pestek winogron wspaniale nawilżają skórę. Warto dodać kilka kropel tych preparatów do kąpieli.

Czy codzienna kąpiel to konieczność?

Wbrew częstemu przekonaniu o codziennej kąpieli, American Academy of Dermatology zaleca zmniejszyć częstotliwość zabiegu. Dzieci pomiędzy 6. a 11. rokiem życia mogą się według nich kapać 1-2 razy na tydzień. Kąpiel jest też potrzebna przy wyraźnym zabrudzeniu lub kiedy dziecko się spoci. Zbyt częste mycie może podrażniać skórę dziecka, nawet jeśli stosuje się specjalne środki myjące.

Suche powietrze niekorzystne dla skóry dziecka

Warto wziąć pod uwagę, że podrażnienia mogą być wywołane nadmierną wrażliwością skóry. Powoduje ją m.in. suche powietrze w mieszkaniu. Jest to szczególnie istotne w okresie grzewczym. Warto wtedy nawilżać pomieszczenie stawiając pojemnik z wodą, kładąc na kaloryferze mokry ręcznik lub ustawiając w pokoju nawilżacz (najlepiej z miernikiem wilgotności).