Od wiosny do jesieni najczęściej nadchodzi czas malowania naszych mieszkań. Wiele osób decyduje się zrobić to samodzielnie. Tak naprawdę, aby pomalować mieszkanie wystarczy trochę wolnego czasu i odrobina dobrych chęci. Przyda nam się także dużo wyobraźni, zwłaszcza jeśli nie chcemy osiągnąć wyjątkowy efekt.

Jak pomysłowo pomalować ściany?

Czasy, kiedy w naszych wnętrzach dominowały białe ściany już dawno minęły. Teraz w wnętrzach dominują kolory. Do szczególnie modnych aranżacji należą te, w których jedna ze ścian jest kolorowa. Modne są także ściany wielokolorowe. Interesującym pomysłem, który może przypaść do gustu wielu osobom są wielokolorowe ściany, na których znajdują się jeszcze wzory. I tutaj z pewnością przyda nam się dużo wyobraźni. Najprościej jest bowiem sięgnąć po gotowe szablony, trochę trudniej jest stworzyć wzory kierując się własną fantazją i wyobraźnią. Na ścianie możemy namalować pasy, możemy także ozdobić ścianę motywami geometrycznymi czy kwiatowymi. Decydując się na motywy kwiatowe, przed malowaniem, musimy sobie przygotować szablon. Z kolei jeśli chcemy malować na ścianach pionowe pasy potrzebna nam będzie taśma malarska. Ścianę, lub jej fragment, możemy także pomalować w romby, kwadraty lub prostokąty. Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od naszej fantazji i wyobraźni. Jeżeli w naszym mieszkaniu znajdują się małe wnęki warto ich wnętrza pomalować farbą w ciemniejszym kolorze niż reszta ścian.

Jakie kolory wybrać?

Kolory oddziaływają bardzo mocno na naszą psychikę. Wybierając do swojego mieszkania kolor żółty poczujemy w sobie radość. Żółty kojarzy się ze słońcem, jest kolorem, który wprowadza do wnętrza bardzo dużo ciepła. Dzięki niemu staniemy się bardziej pewni siebie. Łatwiej nam będzie zmotywować się do działania. Jeśli żyjesz w stresie, wybierz żółte barwy. Jeśli marzysz o wypoczynku przywołaj wspomnienia z wakacji nad morzem i wybierz kolor niebieski. Operując właściwie dobranymi kolorami możemy także poprawić proporcje wnętrza. Bardzo jasne kolory powiększą mały pokój, bardzo duży możemy optycznie zmniejszyć wybierając farby w ciemnych kolorach. Powinny one mieć jednak ciepły odcień. Jeżeli sufit pomalujemy w tym samym kolorze co ściany, optycznie obniżymy wysokie pomieszczenie.

Białe ściany odeszły do przeszłości. Teraz w naszych wnętrzach królują kolory i to w bardzo różnych połączeniach. Do tego bardzo gorącym trendem są ściany ozdobione różnego rodzaju wzorami. Na ścianach mogą pojawić się pionowe pasy, motywy kwiatowe, roślinne lub geometryczne