Każdy rodzic chce, by jego dziecko było bezpieczne. Często jednak nie wiemy, co zrobić, by zapewnić maluchowi bezpieczeństwo. Tymczasem często wystarczą sprawdzone rozwiązania – takie jak odblaski. Warto o nich pomyśleć zwłaszcza teraz, kiedy zbliża się jesień.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka

Jesień to czas, w którym nasze dzieci zaczynają uczęszczać do szkół i przedszkoli. Nierzadko wymusza to konieczność poruszania się poza obszarem zabudowanym, czasem po bardzo uczęszczanej drodze. Jednocześnie wraz z jesiennym przesileniem dni stają się coraz krótsze. Z tego powodu uczniowie często wyruszają z domu przed świtem lub wracają o zmierzchu. Sytuacji nie poprawiają pochmurne niebo, opady deszczu czy mgły. Spójrzmy więc prawdzie w oczy: nasze dzieci często nie są widoczne dla kierowców. Nietrudno więc o wypadek. Warto zapobiegać takim tragediom poprzez zakup gadżetów odblaskowych – ich wybór jest obecnie naprawdę szeroki, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Co dają odblaski?

W jaki sposób odblaski mogą zwiększyć bezpieczeństwo naszego dziecka na drodze? Przede wszystkim sprawiają, że jest ono widzialne ze znacznie większej odległości. Osoba, która nie nosi gadżetów odblaskowych po zmroku jest dostrzegana przez kierowcę z odległości około 30 metrów. Tymczasem droga hamowania przy średniej prędkości auta (50 km/h) wynosi około 40 metrów. Kierowca nie ma więc szans zatrzymać się odpowiednio wcześnie.

Mając jednak na sobie kamizelkę odblaskową lub inne elementy tego typu, stajemy się widoczni już z odległości 150-300 metrów – mówi nam ekspert z Odblaski24.com.pl. – W ten sposób kierowca może odpowiednio szybko zareagować, zapewniając bezpieczeństwo zarówno nam, jak i sobie samemu.

Jaki rodzaj odblasku wybrać?

Odblaski

Jak wspominaliśmy, na rynku znajduje się obecnie wiele gadżetów odblaskowych. Każdy może znaleźć więc rozwiązanie idealne dla swojego dziecka. W przypadku kilkuletnich maluchów warto zadbać o szczególną ochronę. W takim wieku sprawdzą się kamizelki odblaskowe dla dziecka, które dzięki dużej powierzchni skutecznie zwiększają widoczność na drodze.

Jeśli jednak nasza pociecha jest starsza i nie chce nosić kamizelki, możemy wykorzystać inne gadżety odblaskowe. Doskonałym rozwiązaniem są praktyczne opaski odblaskowe oraz zawieszki na odzież czy plecak. Warto również zakupić odzież wierzchnią, która odblaski posiada.

Czy odblaski są obowiązkowe?

Polscy ustawodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że odblaski chronią życie i bezpieczeństwo. Dlatego też wprowadzona została regulacja, która wymaga od każdego uczestnika ruchu (a więc również pieszego) posługiwać się elementami odblaskowymi po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Jest to więc nasz obowiązek.

Nie oznacza to jednak, że w mieście powinniśmy całkowicie zrezygnować z używania gadżetów odblaskowych. Wprost przeciwnie – również w takich warunkach powinny one towarzyszyć naszym dzieciom. Pomiędzy zabudowaniami również przecież znajdują się miejsca nieoświetlone, gdzie kierowcy jeżdżą szybko i bezpiecznie.

Wraz z nadejściem jesieni naprawdę warto pomyśleć o zakupie kamizelki odblaskowej dla dziecka lub wygodnej i praktycznej opaski. Koszt zakupu takiego gadżetu nie jest duży, a noszenie go może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo naszego malucha.