W dzisiejszych czasach nie korzystamy już jak nasze mamy czy babki, z tego co uda się kupić ale przyszła mama ma możliwość wybierania i przebierania w najróżniejszych produktach jakie są nam oferowane. Problem z doborem wózka, jak również z rozróżnieniem ich rodzajów może mieć przede wszystkim tzw. „pierworódka” czyli kobieta, która zostaje mamą po raz pierwszy. Poniżej prezentujemy podstawowe rodzaje wózków dla maluchów.
1. Wózki wielofunkcyjne – w tej kategorii mieszczą się zarówno 2w1 jak i 3w1. Te pierwsze oznaczają połączenie na jednym stelażu wózka głębokiego oraz spacerowego, drugie natomiast łączą wózek głęboki, spacerówkę oraz możliwość zamontowania na kolach fotelika samochodowego. Nie poruszałam się autem może jakoś bardzo dużo, ale mając przy drugim synu 3w1 bardzo chwaliłam sobie łatwość przekładania dziecka – wyjmowałam cały fotelik wkładałam na koła i jechałam do lekarza. To bardzo trafione rozwiązanie również na szybkie zakupy.
2. Wieloraczki – wózki dla bliźniaków czy dzieci rok po roku znane są od dawna. Najczęściej dostrzec możemy takie rozwiązana, że dzieci siedzą jedno za drugim, czasem przodem do siebie. Dostępne na rynku są również opcje, że znajdują się one obok siebie a cała konstrukcja zdaje się być bocznym połączeniem dwóch wózków. Jakiś czas temu zaobserwowałam na ulicach wózki dla trojaczków – przypominały te dla bliźniaków z zamontowanym dodatkowym leżeniem dla trzeciego na innym poziomie. Zależnie od tego ile dzieci ma się urodzić z jednej ciąży możemy szukać indywidualnych rozwiązań. Z łatwością znajdziemy również wózek dla 6-raczków, choć nie zazdroszczę kobiecie, która będzie musiała wejść z tym pod górkę.
3. Spacerówka – mowa tu raczej o nieco mniejszych spacerówkach niż te które znajdują się przy wózkach wielofunkcyjnych. Wiele mam po pewnym czasie ma dość masywnego wózka, w szczególności jeśli dziecko coraz więcej porusza się samodzielnie i kupuje znacznie mniejszą i lżejszą spacerówkę.
4. Parasolki – to małe wózki składające się niczym parasolka. Sprawdzają się jeśli dziecko jest już nieco większe ale nadal wolno chodzi, a my musimy szybko się gdzieś dostać. Również jeśli planujemy dłuższy spacer czy wycieczkę warto zabrać go ze sobą, aby maluch miał możliwość odpoczynku.
5. Wózki do biegania – są one dość charakterystyczne – mają duże i dość cienkie koła, a całość może nieco przypominać te rowerowe. Są tak zaprojektowane, że aktywna mama może bez obaw biegać z wózkiem, bez najmniejszego ryzyka dla dziecka.
6. Wózki/ przyczepki do roweru – wiele z nich można używać zarówno jako wózek jak i jako przyczepkę do roweru. Chwalą je szczególnie mamy mające dzieci rok po roku. Dzieci mają wygodnie, mogą przemieszczać się pieszo i rowerem, a dodatkowo są bardzo pakowne.
7. Wózki głębokie – to tzw. Gondole dla najmłodszych dzieci. Zależnie od naszej pociechy zwykle korzysta się z nich przez co najmniej kilka miesięcy. Z założenia powinny służyć do około 8 miesiąca, gdyż w tym okresie dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć. Wcześniejsze przekładanie do spacerówki i zmuszanie do przyjmowania pozycji siedzącej lub półsiedzącej może negatywnie oddziaływać na kręgosłup.
No comments