Jazda na rowerze to wspaniała zabawa, z której mogą skorzystać także dzieci niepełnosprawne ruchowo. Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju fizycznego, ale także społecznego najmłodszych.

Rower trójkołowy – najważniejsze informacje

Rower trójkołowy umożliwia jazdę na rowerze dzieciom oraz młodzieży z zaburzeniami ruchu i równowagi, potrzebującym specjalnego wsparcia. Dzięki trzem kołom z łatwością można utrzymać na nim stabilną pozycję. Skonstruowany w ten sposób sprzęt zwiększa spektrum aktywności fizycznych, które mogą podejmować niepełnosprawni ruchowo. Jazda na rowerze z niską ramą jest bardzo wygodna, a wsiadanie na siodełko – komfortowe. Rama znajduje się maksymalnie blisko podłoża, dzięki czemu wchodzenie i schodzenie z roweru jest bardzo ułatwione. Ważne jest umieszczenie w rowerze tak zwanego systemu ostrego koła. Umożliwia on jazdę jedynie przy bezustannym pedałowaniu. Dzięki temu dziecko korzystające ze sprzętu musi ciągle korzystać z pracy własnych nóg. Ostre koło dodatkowo motywuje do ruchu. Rowery mają zazwyczaj odblaskowe opaski, które sprawiają, że młody rowerzysta jest doskonale widoczny na drodze, a co za tym idzie – bezpieczny. To bardzo ważny aspekt sportu, szczególnie w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi. W innym wypadku mogłyby się szybko zniechęcić do próbowania nowych aktywności. Duża ilość rowerów jest dostosowana kolorystycznie dla obu płci. Kiedy maluch wyrośnie ze sprzętu można go łatwo sprzedać, nie martwiąc się o to, że chłopiec nie zechce jeździć na rowerze wyglądającym na dziewczęcy.

Zalety jazdy na rowerze u dzieci z zaburzeniami ruchu

Jazda na rowerze trójkołowym to nowa aktywność fizyczna, którą może wykonywać dziecko mające problemy z równowagą i ruchem. Dzięki temu sprzętowi znoszone są bariery nakładane na malucha poprzez jego niepełnosprawność i ograniczone możliwości ruchowe. Dziecko jeżdżące na rowerze lepiej i szybciej rozwija się fizycznie. Dodatkowo poprawia się jego samopoczucie i zwiększa motywacja do uprawiania sportu. Przejażdżki rowerowe są doskonałą okazją do zdobycia nowych znajomości i rozszerzenia kręgu przyjaciół i szeroko pojętą integrację z innymi dziećmi. Rower może być traktowany jako narzędzie rehabilitacyjne i terapeutyczne. Mogą na nim jeździć nawet pacjenci chorzy na mózgowe porażenie dziecięce (MPD). Ruch stymuluje i wspiera układ kostno-mięśniowy. Wzmacnia organizm, poprawia krążenie i ułatwia pełniejsze oddychanie.