Dziś już wiadomo, że pierwsze lata życia dziecka mają ogromny wpływ na to, jaki człowiek będzie w dorosłości. Dotyczy to nie tylko potrzeb fizjologicznych, takich jak zdrowa dieta, ale także emocjonalnych. Wszelkie niedobory w tych sferach z wieku niemowlęcego, mogą pojawić się jako dysfunkcja w wieku dojrzałym. Dlatego warto wspierać malucha już od pierwszych dni życia i umiejętnie stymulować jego rozwój umysłowy i fizyczny.

Sensoplastyka dla najmłodszych

Zabawa jest jedną z najważniejszych potrzeb dziecka, dlatego jest ona także najlepszym sposobem na edukację. W zależności od wieku, możemy łączyć ją z różnymi warsztatami naukowymi, które mają na celu naukę logicznego myślenia i rozwój nowych zainteresowań. Jednym z najciekawszych sposobów na pobudzanie rozwoju u dzieci jest sensoplastyka.

Są to warsztaty, które dają dużo radości, a w których udział mogą wziąć już kilkumiesięczne maluchy. Jednak z uwagi na wykorzystanie kolorowych i brudzących materiałów, bezpieczniej warsztaty przeprowadzić w specjalnie do tego stworzonym miejscu, na przykład w Esach Floresach w Łodzi http://esyfloresystore.pl/.

Na zajęciach wykorzystuje się bowiem różnego rodzaju materiały spożywcze, które zabarwione na wiele kolorów, mają dostarczyć dzieciom różnorodnych doznań. Dzięki sensoplastyce pobudzane są wszystkie podstawowe zmysły, takie jak węch, smak, słuch, dotyk i wzrok. Dzięki takiej stymulacji w mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe, które są odpowiedzialne za procesy analizy i syntezy. Im więcej takich połączeń wytworzy się we wczesnym stadium życia, tym więcej ich będzie w dorosłości. Dlatego sensoplastyka nie tylko dostarcza świetnej zabawy, ale także wpływa na ogólny rozwój człowieka na całe życie.

Radość zabawy połączona z edukacją

Powszechnie wiadomo, że wiedza którą zdobywamy w przyjaznych warunkach, budzi pozytywne skojarzenia i na dłużej pozostaje w pamięci. Podobnie jest z zabawą u dzieci. Jeśli połączymy zabawę z edukacją, mamy pewność, że dziecko wyniesie z niej maksymalne korzyści. Dlatego warto starannie dobierać dziecku zabawki i zachęcać do zabaw, które w pozytywny sposób angażują jego zmysły.

Jednymi z najprzyjemniej spędzonych chwil w życiu malucha, jest wspólne czytanie z rodzicami. Zaspokajamy wówczas emocjonalną potrzebę bliskości i bezpieczeństwa dziecka oraz wspieramy rozwój jego wyobraźni i kreatywności. Warto również zaaranżować pokój dziecka tak, aby czuło się w nim jak najlepiej i miało potrzebny spokój. Można w tym celu ozdobić ściany ciekawymi naklejkami, które doskonale komponują się ze światem dziecka. Bardzo lubianym przez dzieci pomysłem jest także własna baza, którą może stanowić mały domek lub namiot na podłodze. Maluchy uwielbiają się w nich chować i wymyślać przeróżne zabawy, związane z własnym schronieniem. Najważniejsze jest to, aby zabawki i wystrój pokoju angażowały wyobraźnię i kreatywność pociechy, a nie izolowały ją od reszty domowników. Wtedy będziemy mieli pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo i czerpie z zabawy wiele radości.