Zabezpieczenie okien przed dziećmi sprawdzi się niezależnie od tego, na którym piętrze mieszkamy. Niebezpieczny dla zdrowia może być upadek nawet z okna na parterze. Jeśli natomiast nasze mieszkanie znajduje się wyżej to upadek może być śmiertelny.

Blokady na okna

Zastosowanie blokady na okno lub jakiejkolwiek innej formy jego zabezpieczenia przed otwarciem sprawi, że będziemy mogli jako rodzice być zdecydowanie bardziej spokojni o swoje dzieci. Nie oznacza to jednak, że założenie zabezpieczenia ma sprawić, że nasza czujność zostanie całkowicie uśpiona. Dzieci mają najróżniejsze pomysły i są niezwykle kreatywne, szczególnie w kwestiach, których im się zabrania.

Wypadnięcie z okna

Z pewnością niemal każdy rodzic niejednokrotnie słyszał w wiadomościach, o tym że małe dziecko wypadło z okna i albo zginęło albo jest w ciężkim stanie. Wówczas pierwszą pojawiającą się myślą jest, a gdzie matka czy ojciec, jak można tak zaniedbać. To proste jeśli na oknie nie ma blokady, a w ciepły dzień mamy je uchylone i klamka skierowana jest do góry to wystarczy że dziecko wejdzie na parapet, oprze się o okno i chwyci za klamkę ściągając ją swoim ciężarem w dół. Okno otworzy się bardzo szybko.

To hipotetyczna sytuacja, jednak pokazuje poziom wyobraźni jaki musi towarzyszyć rodzicom przy małych dzieciach. Warto więc zabezpieczyć porządnie okna i nie bać się wyjść choćby do toalety gdy jesteśmy z dziećmi same w domu.

Zabezpieczenia okien

Na oknach można wykorzystać różne zabezpieczenia. Można za pomocą specjalnego regulowanego uchwytu połączyć ze sobą klamki i zablokować w konkretnej pozycji co uniemożliwi dziecku ich poruszenie. Można również wykorzystać mechanizmy podobne jak w szafkach naklejane na dwóch ramach okiennych, jednak wówczas aby otworzyć czy uchylić okno konieczne będzie zdjęcie blokady. Sprawdzają się również klamki z kluczykami.