Jeśli w Twoim domu czy mieszkaniu znajdują się schody to gdy dziecko zacznie samodzielnie się przemieszczać powinny zostać odpowiednio zabezpieczone, aby nie mogło się na nie dostać. Z pozoru niebezpieczne może wydawać się jedynie schodzenie po schodach, jednak od dołu wchodzić na nie szkrab również nie powinien samodzielnie, bo jeśli dostanie się na znaczną wysokość może spaść i zrobić sobie krzywdę.

Jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem?

W zabezpieczaniu schodów istnieje kilka elementów. Przede wszystkim bramki zabezpieczające. Uniemożliwiają one dziecku wejście na schody bez naszej kontroli. Warto zamontować takie zarówno na górze jak i na dole. Jeśli na piętrze znajduje się sypialnia dziecka to po przebudzeniu mogłoby próbować samodzielnie zejść na dół i spaść. Bramka mu to uniemożliwi.

Gdy dziecko nieco podrośnie i będzie potrafiło samodzielnie przemieszczać się po schodach to barierki okażą się zbędne jednak właściwe będzie innego rodzaju zatroszczenie się o bezpieczeństwo naszych pociech. Schody powinny być wyposażone w barierki, usytuowane nie nadmiernie wysoko, po obu stronach, aby mogły się ich trzymać.

Pojawiają się również dyskusje dotyczące rodzaju schodów jeśli w domu jest dziecko. Niektóre osoby uważają bowiem, że mniej bezpieczne są takie, w których pomiędzy stopniami znajdują się prześwity sprawiające wrażenie, że możemy spaść na dół. Inni natomiast wskazują, że właśnie w takiej sytuacji dziecko będzie szło wolniej i spadnie prawdopodobieństwo upadku.

Dodatkowo warto zamontować antypoślizgowe dywaniki lub pasy na każdym stopniu.