Problem niepłodności dotyczy coraz większej ilości par. W naszym kraju jest ich przeszło 1,5 miliona. Trudności z zajściem w ciąże dotyczą w równym stopniu kobiet jak i mężczyzn. Mogą być one powodem frustracji i problemów w związku. Warto bliżej przyjrzeć się przyczynom, które mogą je powodować.

Czym jest niepłodność?

Lekarze stwierdzają niepłodność, w momencie gdy regularne współżycie bez użycia środków antykoncepcyjnych, przez co najmniej rok, nie kończy się ciążą. Problem taki dotyczy 10 – 15 % par w wieku reprodukcyjnym. Niepłodność wynika z problemów zdrowotnych kobiety (35%), mężczyzny (35%) lub obojga partnerów (10%). W pozostałych 20% nie da się określić jednoznacznej przyczyny.

Po takim czasie trzeba podjąć decyzję o zgłoszeniu się do lekarza, aby rozpocząć diagnostykę niepłodności. Specjalista ustali przyczynę tych problemów i podejmie odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że skuteczność takiego postępowania dotyczy aż 90% procent przypadków. Dlatego nie warto zwlekać i w momencie gdy już wcześniej pojawią się jakieś wątpliwości, skorzystajmy z takiej pomocy od razu. Pozwoli nam ona szybciej cieszyć się z upragnionego rodzicielstwa.

Jakie są przyczyny trudności z zajściem w ciąże?

Coraz więcej par cierpi w naszym kraju na niepłodność. Problem ten dotyka już prawie co piątej z nich, staje się ona nie tylko problemem medycznym, ale i społecznym. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą zarówno leżeć po stronie kobiety jak i mężczyzny.

Trudności z zajściem w ciąże u kobiet – przyczyny

W przypadku kobiet problem ten może być spowodowany wieloma czynnikami. Zazwyczaj jest też tak, że one jako pierwsze zgłaszają się o pomoc do lekarza, chociaż problem niepłodności dotyczy obydwojga partnerów. Jakie zatem są przyczyny trudności z zajściem w ciąże u kobiet?

Wiek kobiety

Zdolność zajścia w ciąże spada wraz z wiekiem kobiety. Szanse na upragnione macierzyństwo po 35 roku życia nie są już tak duże jak u 20 – latki. Najbardziej optymalny czas na taką decyzję to właśnie 20 – 25 lat, wtedy kobieta jest w pełni dojrzała pod względem psychicznym i biologicznym. Późna ciąża związana jest z większym ryzykiem wystąpienia wad chromosomalnych, poronień i innych komplikacji. Może też zdarzyć się, że kobieta wejdzie wcześniej w okres menopauzy.

Trudności z zajściem w ciążę: zaburzenia hormonalne

Jedną z przyczyn może być hiperprolaktynemia. Przysadka produkuje wtedy za dużo hormonu prolaktyny, która zaburza gospodarkę hormonalną. Powoduje to bezowulacyjne cykle i z czasem zanik miesiączki.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) dotyczy nawet 10% kobiet  i powoduje zachwianie gospodarki hormonalnej. Pęcherzyki wzrastające w jajnikach produkują więcej androgenów, co jest przyczyną nieregularnych cyklów miesięcznych, zaniku owulacji i miesiączki. Często osoby z PCOS są zagrożone również cukrzycą typu 2, miażdżycą, otyłością, nadciśnieniem czy chorobą wieńcową.

Nadczynność kory nadnerczy także występuje jako częsty czynnik przyczyny niepłodności. Produkuje ona męski hormon androgen, gdy jest go w ciele kobiety za dużo powoduje hiperandrogenizacje. Objawia się on hirsutyzmem (męskim owłosieniem, łysieniem i obniżenie głosu).

Endometrioza a trudności zajściem w ciąże

Jest to choroba, w której śluzówka jamy macicy (tzw. endometrium) jest obecne poza nią, w innych narządach. Zazwyczaj jednak znajduje się w obrębie narządów rodnych kobiety. Cierpi na nią prawdopodobnie nawet co piąta, miesiączkująca kobieta, u części z nich powodując problemy z płodnością.

Do innych przyczyn, które powodują trudności z zajściem w ciąże należą też: infekcje i stany zapalne, problemy immunologiczne, zaburzenia owulacyjne i nieprawidłowa budowa narządów rodnych kobiety.

Niepłodność mężczyzn

Niepłodność najłatwiej wykryć jest u mężczyzn. Spowodowana ona może być wieloma czynnikami. Do najczęstszych należą m.in. niski poziom testosteronu i pochodnych tego hormonu, nieprawidłowa struktura nasienia (plemników jest za mało, mają nieprawidłową budowę i są za mało ruchliwe), przegrzanie worka mosznowego i jąder (np. przez ciasną bieliznę, trzymanie blisko laptopów i telefonów w kieszeni spodni).

Również problemy z płodnością mogą być konsekwencją stanów zapalnych cewki moczowej lub pęcherzyków nasiennych, gruczołu krokowego (prostaty). Czasami powód może być mało skomplikowany, np. żylaki powrózka. Powodują one miejscowe podwyższenie ciepłoty ciała, co zmniejsza ruchliwość plemników. Na szczęście łatwo temu zaradzić, usuwając je operacyjnie.

Jeżeli próby starania się o wymarzone dziecko trwają zbyt długo, warto jest, jak najszybciej skorzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów. Kompleksową diagnostykę i najnowocześniejsze metody leczenia zapewniają specjalistyczne kliniki leczenia niepłodności np. Klinika INVICTA.