Nawet w centrum miasta nie jesteśmy całkiem bezpieczni. Kleszcze, które lubią chować się w niewysokich krzakach lub na spodach liści, nie występują jedynie na terenach zielonych. Ich ugryzienie jest bezbolesne, ale może prowadzić do bardzo poważnych chorób, takich jak chociażby borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu (TBV). Nie warto czekać, najlepiej od razu przeprowadzić analizę i podjąć leczenie jak najszybciej.

Małe zwierzę, duże zagrożenie

Kleszcze są niewielkimi pajęczakami, które żywią się krwią ssaków. Ich wgryzanie się w skórę jest bezbolesne, ponieważ wiąże się z wkłuwaniem substancji, która znieczula ofiarę, a także opóźnia ukazanie się symptomów stanu zapalnego w organizmie. To bardzo groźne dla człowieka, ponieważ wg różnych badań 30% (niektóre źródła wspominają nawet o 40%) kleszczy nosi w sobie patogeny różnych groźnych chorób, którymi zakaża organizm ofiary.

Czym może zarazić kleszcz?

Groźne pajęczaki najczęściej kojarzy się głównie z wywoływaniem u ludzi boreliozy. To niejedyna pozycja na liście potencjalnych chorób. Prawdopodobne jest również wywołanie Kleszczowego Zapalenia Mózgu (TBV), babeszjozy, anaplazmozy, czy erlichiozy. Te choroby, nie dość że groźne same w sobie, cechują się objawami, które stosunkowo łatwo zlekceważyć lub powiązać z np. grypą. Opóźnienie prawidłowej diagnozy może skonczyć się śmiercią pacjenta, albo znacznym wydłużeniem procesu leczenia i koniecznością ciągłego przyjmowania potężnych dawek antybiotyków. Z tego powodu, fakt zarażenia groźnym patogenem należy jak najszybciej potwierdzić i przystąpić do leczenia.

Kogo badać?

Do niedawna, badało się krew potencjalnie zarażonego pacjenta. Najpopularniejszy test, służący temu celowi, tj. ELISA (test immunoenzymosorpcyjny) posiada jednak wiele znaczących wad. Przede wszystkim, nie jest dokładny (ok. 40% trafności) i nie da się go wykonać szybko (trzeba odczekać ok. 4 tygodni od momentu kontaktu z kleszczem).

O wiele lepszym rozwiązaniem jest zbadanie samego kleszcza. Metoda PCR Real-Time (łańcuchowa reakcja polimerazy), stosowana m.in. przez specjalistów z www.zbadajkleszcza.pl charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością oraz krótkim czasem wykonania (wynik otrzymuje się tego samego dnia, którego zostało przeprowadzone badanie). Nie bez znaczenia jest również to, że do analizy DNA pajęczaka można przystąpić nawet w dniu ukąszenia, co daje więcej czasu na podjęcie leczenia i zwiększa szanse szybkiego powrotu do zdrowia.

Przygotowania przed badaniem

Kleszcz powinien być usunięty z ciała ofiary jak najszybciej i umieszczony w szczelnym opakowaniu – może to być woreczek foliowy z zamknięciem strunowym lub np. pojemnik na mocz i kał, jaki można kupić w każdej aptece. Wyciągnięcie kleszcza dobrze jest powierzyć personelowi medycznemu, ale jeśli nie ma na to czasu, najlepiej użyć do tego pęsety – wystarczy precyzyjnie chwycić korpus pajęczaka i wyjąć go powolnym, ale zdecydowanym, ruchem. Niewskazane jest próbowanie wykonanie tej operacji bez narzędzi, gołymi rękami. Należy również unikać miażdżenia intruza, aby nie zwiększać ryzyka wystąpienia zakażenia. Z tego samego powodu lepiej nie smarować miejsca ukąszenia żadnymi substancjami przed usunięciem kleszcza – mogą one wywołać niepożądaną reakcję.

Jeśli pajęczak został już bezpiecznie usunięty i umieszczony w odpowiednim pojemniku, ranę należy zdezynfekować, a pojemnik wysłać do wybranego laboratorium. Najczęściej wiąże się to również z opłatą za określony wariant badania.

Co badać?

Profesjonalne laboratoria najczęściej dzielą swoje usługi badawcze na kilka pakietów, różniących się zakresem prowadzonych badań (ilością badanych chorób). U osób z niską odpornością (osoby starsze, dzieci, ale także ludzie, dotknięci zaburzeniami na tle immunologicznym) zaleca się przeprowadzenie analizy w pełnym zakresie, ponieważ choroby odkleszczowe są dla nich wyjątkowo niebezpieczne. Pozostali, mogą wykonać test na najpoważniejsze z nich, tzn. boreliozę i Kleszczowe Zapalenie Mózgu, które są tańsze.

Ile trwa badanie?

Metoda PCR Real-Time umożliwia poznanie wyników tego samego dnia, kiedy zostaną pobrane próbki z ciała kleszcza. Ze względu na skalę zapotrzebowania, laboratoria potrzebują zazwyczaj kilku dni roboczych, aby przesłać klientowi zamówioną analizę.

Zdrowie jest bezcenną wartością. Lekceważenie skutków potencjalnego zakażenia przy ukąszeniu przez kleszcza jest bardzo ryzykowne. Zdecydowanie opłaca się wykonać szybko profesjonalne badanie kleszcza i, dysponując dokładną diagnozą, podjąć odpowiednie leczenie jeśli jest konieczne. Oszczędzi to poważnych komplikacji i powikłań, nie wspominając o stresie. W rezultacie – pozwoli szybciej wrócić do pełnej dyspozycji, tak psychicznej, jak i fizycznej.