Wraz z nastaniem jesiennych, chłodniejszych dni najmłodsi coraz mniej czasu spędzać będą na świeżym powietrzu. Nie musi to jednak oznaczać nudy, ponieważ istnieje wiele ciekawych zabaw, które można zorganizować w domowym zaciszu. Jedną z najtańszych, a dodatkowo najbardziej rozwijających kreatywność dzieci zabawek jest masa solna.
Masę solną przygotowuje się z łatwo dostępnych produktów, które znajdują się w każdym domu a przygotowanie jej zajmuje dosłownie kilka chwil. Figurki zrobione z gotowej masy można wysuszyć i pomalować farbami. Każde dziecko będzie zachwycone, kiedy dostanie do zabawy tą plastyczną substancję i kilka pobudzających wyobraźnię podpowiedzi, co z niej ulepić.
Zwierzątka z masy solnej
Lepienie zwierzątek z masy solnej to wspaniała zabawa dla dzieci w każdym wieku! Dla najmłodszych lepsza będzie wersja łatwiejsza, czyli płaskorzeźby. Starsze dzieci mogą z pomocą rodziców lepić trójwymiarowe figurki, wzmacniając nogi i szyje zwierząt przy pomocy wykałaczek lub słomek do napojów. Kiedy maluch ulepi już całe zoo, zabawa nie musi się kończyć – z masy solnej można również ulepić zagrody, a przy użyciu wyciskarki do czosnku stworzyć trawę. Całość można oczywiście pomalować po wyschnięciu.
Zabawa w restaurację
Jedną z najprostszych zabaw przy użyciu masy solnej jest zabawa w restaurację, w której dziecko wciela się w rolę szefa kuchni. Maluch może przygotować praktycznie każdą potrawę, a przy pomocy rodziców z pewnością powstaną naprawdę imponujące dzieła. Dla najmłodszych dobrym pomysłem jest przygotowanie pizzy, na której dziecko układa dodatki. Gotowe dania muszą oczywiście zostać upieczone w piekarniku, co utrwali efekt pracy dziecięcych rączek.
Zabawy dla starszych dzieci
Dla starszych dzieci masa solna może być dobrym sposobem na przygotowanie upominków dla najbliższych. Przy niewielkiej pomocy rodziców mogą one zrobić ramkę na zdjęcia. W tym celu należy wykorzystać prostą ramkę, bez ozdób, która posłuży za stelaż, na którym naklejane będą ozdoby z masy. W ten sposób można przykleić do ramki zebrane na plaży muszelki, lub uformować piękne kwiaty. Po wyschnięciu ramkę należy pomalować farbami i zabezpieczyć przez zniszczeniem przy użyciu bezbarwnego lakieru.
Ozdoby na choinkę
W okresie przedświątecznym wspaniałą atrakcją będzie lepienie z masy solnej ozdób choinkowych. Masę solną należy rozwałkować na płaski placek i przy użyciu foremek do pierniczków powycinać kształty. Następnie w masę solną można wcisnąć koraliki, cekiny lub kolorowe szkiełka. Przed suszeniem należy pamiętać o wycięciu otworów, przez które przewleczone zostaną tasiemki służące do zawieszenia gotowych ozdób na choince.
Przepis na masę solną
Podstawą udanej zabawy jest sprawdzony przepis, dzięki któremu masa będzie dobrze się lepiła i nie rozpadnie się po wysuszeniu. Aby mieć pewność, że dziecko będzie zadowolone z zabawy należy wymieszać szklankę mąki, z taką samą ilością soli i o połowę mniejszą wody. Całość należy dokładnie wymieszać do połączenia się składników. Zdarza się, że sól jest zbyt drażniąca dla delikatnej skóry dziecka, co jednak nie oznacza, że maluch nie może rozwijać swojej kreatywności. Istnieje wiele zamienników masy solnej o podobnych właściwościach plastycznych. Przepis na masę solną i jej odpowiedniki można znaleźć tutaj: http://www.osesek.pl/przepis-na-mase-solna-i-inne-domowe-masy-plastyczne-dzieci-beda-zachwycone.html
Suszenie masy solnej
Aby figurki ulepione przez dzieci były odpowiednio trwałe masę solną należy wysuszyć. Jeżeli masą solną bawią się najmłodsze, niecierpliwe dzieci, którym zależy na szybkim pomalowaniu dzieła, można wykorzystać do tego celu mikrofalówkę. Jeśli jednak rodzicom zależy na utrwaleniu dziecięcej twórczości na lata, proces suszenia musi przebiegać powoli. Najlepiej wysuszyć masę solną w piekarniku nagrzanym do 70-100°C lub na kaloryferze. Czas suszenia należy dostosować do wielkości figurki oraz grubości jej poszczególnych elementów.
Zalety zabawy z masą solną
Lepienie figurek to nie tylko wspaniała rozrywka, ale i idealne ćwiczenie pobudzające kreatywność dziecka. Doskonale rozwija wyobraźnię przestrzenną malucha, a proces wyrabiania masy to trening zdolności manualnych malucha. Nic dziwnego, że zabawy z masą solną są bardzo często wykorzystywane, jako element terapii rozmaitych chorób np. zaburzenia integracji sensorycznej.
Praktyczne wskazówki
Aby zabawa z masą solną była jeszcze przyjemniejsza warto zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, które ułatwią lepienie dziecięcych arcydzieł. Figurki z masy solnej najlepiej lepić na folii aluminiowej lub spożywczej – dzięki temu stół nie zostanie zabrudzony. Podczas wykonywania dużych okrągłych elementów najlepiej wykorzystać kulę z folii lub ręcznika papierowego i okleić ją cienką warstwą masy, co znacznie przyspieszy jej wysychanie. Ciekawy efekt można uzyskać wyciskając masę solną przez praskę do czosnku lub wyciskając w niej wzory np. widelcem. Wyschnięte figurki można pomalować farbami plakatowymi lub lakierem do paznokci. Aby utrwalić efekt należy użyć bezbarwnego lakieru w sprayu.
No comments