Swoje powstanie Wrocław zawdzięcza Odrze i znajdujących się na niej wyspach. Koleje losu miasta były bardzo zmienne. Rządzili tutaj nie tylko Piastowie, ale także Czesi i Habsburgowie. Wraz ze Śląskiem przeszedł także pod panowanie króla pruskiego. Miasto było znanym ośrodkiem nauki i kultury, dużym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym, centrum reformacji. W dziejach miasta najbardziej tragicznie zapisały się ostatnie miesiące II wojny światowej. Oblężenie miasta trwało niemal trzy miesiące. Zginęło tysiące cywili, a zabudowa miasta uległa ogromnym zniszczeniom. Dzisiaj we Wrocławiu po tych zniszczeniach pozostało niewiele śladów. Wrocław jest pięknym i nowoczesnym miastem odwiedzanym przez mnóstwo turystów.

Najważniejsze zabytki Wrocławia

Wrocław może poszczycić się interesującą zabudową z XIX wieku i początków XX. Ale najważniejsze zabytki miasta pochodzą z okresu gotyku i baroku. Wśród nich spora część to świątynie. Spośród nich najcenniejsza to katedra pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Jest cenna nie tylko dlatego, że jest najważniejszą katolicką świątynią miasta, ale także dlatego, że jest wspaniałym przykładem architektury gotyckiej. We wnętrzach katedry warto zobaczyć: wykonany w roku 1552 tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny (ołtarz został przeniesiony do wrocławskiej katedry z Lubina), XVII-wieczne stalle i przepiękne kaplice. Jedna z nich poświęcona została świętej Elżbiecie. Jej fundatorem był kardynał Heski. Inne godne uwagi kaplice to Mariacka i Elektorska. Katedrę można podziwiać na Ostrowie Tumskim. Innym cennym zabytkiem sakralnym jest katedra świętej Marii Magdaleny. Współczesny kształt świątynia zyskała w XIV wieku. Zwiedzając świątynię warto zwrócić uwagę na znajdujący się od strony południowej romański portal z XII wieku. Uznano go za najpiękniejszy w całej Europie Środkowej.

Inne ciekawe miejsca we Wrocławiu

Od lat tłumy zwiedzających przyciąga wrocławski ogród zoologiczny. Ich liczba jeszcze się powiększyła, kiedy zostało otwarte Afrykarium. Podobnego obiektu nie ma w żadnym innym europejskim mieście. Afrykarium poświęcone zostało wyłącznie faunie Afryki. Żyją w nim między innymi: kotiki, manaty, mureny, hipopotamy nilowe. Wielką atrakcją dla zwiedzających są odbywające się karmienia pokazowe. Wśród zwierząt, które można podziwiać na terenie wrocławskiego zoo są także warany. Pokaz ich karmienia odbywa się w poniedziałki, środy i piątki o godzinie 13.00. Ulubionym miejscem spacerów nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale także odwiedzających miasto turystów jest Park Szczytnicki. Park wyróżnia się niezwykle różnorodnym drzewostanem. W jego granicach zlokalizowane są między innymi: Hala Stulecia, porośnięta winoroślą Pergola, Pawilon Czterech Kopuł. Przy Hali Stulecia znajduje się fontanna multimedialna. Pokazy odbywają się do końca października.

Nie zapominajmy, że Wrocław to jedno z najważniejszych centrów kulturalnych w Polsce. Bardzo prężnie działa w nim teatr studencki „Kalambur”. Odbywa się także Festiwal Muzyki Oratoryjno-Kantatowej „Wratislavia Cantans”.

Autor artykułu
Golden Apartment Wrocław