Obecnie chyba każda matka korzysta z jednorazowych pieluszek, które są zdecydowanie bardziej odporne na przeciekanie niżeli używane dawniej przez nasze mamy tetrowe. Pomimo to mogą być zawodne i przeciekać, co najczęściej spowoduje nie tylko zmoczenie ubranka malucha ale również prześcieradełka oraz materaca.

O ile możliwe jest skuteczne wypranie elementów garderoby dziecka czy pościeli, o tyle o zabezpieczenie materaca przed takimi awaryjnymi sytuacjami musimy koniecznie zadbać. Jak to zrobić?

Ceratki jako ochrona materaca

W celu odpowiedniego zabezpieczenia materaca możemy wykorzystać najprostszą ceratkę zakupioną w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Dostępne są również takie w sklepach dla dzieci odpowiednio dostosowane do wymiarów materacy. Jej ułożenie pomiędzy materacem a prześcieradłem sprawi, że dziecko nie będzie czuło jej obecności, zaś w razie najmniejszego wypadku, po zdjęciu prześcieradła zauważymy, że cała wilgoć zatrzymała się na ceracie, którą wystarczy wytrzeć wilgotną szmatką i materac jest bezpieczny.

Podkłady, chroniące przed przenikaniem wilgoci

Wiele tego rodzaju artykułów posiada na rogach specjalne gumki, które pozwalają na zaczepienie ich o brzegi materaca, co zabezpiecza warstwę ochronną przed przesuwaniem się czy rolowaniem i cały materac jest odpowiednio zabezpieczony przez cały czas, a dziecku jest wygodnie i nic nie uwiera.

Na rynku dostępne są również podkłady jednorazowe, które możemy wymieniać po zabrudzeniu. Poza przemakającą pieluszką sprawdzą się również gdy dziecko jest oduczane korzystania z pieluszki i kładziemy je spać oraz w razie ewentualnych wymiotów.