Wanienka dla niemowlaka stanowi ważny element wyposażenia dla każdej mamy w pierwszych miesiącach życia dziecka. Nie wiem jak wy ale ja nie wyobrażam sobie, żeby po porodzie cała obolała nachylać się do dużej wanny, stać zgięta w pół w czasie kąpieli malucha i jeszcze kontrolować jego bezpieczeństwo. Tak, więc już wiemy, że wanienka jest konieczna, ale jaka?

Wanienki małe i duże

Z pewnością odwiedziłaś już jakieś sklepy czy hurtownie dla maluchów lub przynajmniej szperałaś w sieci i wiesz, że rozmiary poszczególnych wanienek znacząco mogą się od siebie różnić. Pojawia się pytanie jaką wybrać. Może się wydawać, że jeśli masz małe mieszkanie to im mniejsza tym lepsza, ale uwierz mi i tak będziesz ją przestawiać z kąta w kąt, a raczej wstawiać i wyciągać z brodzika lub wanny aby móc się umyć lub wykąpać dziecko. Spójrzmy prawdzie w oczy – mała czy duża będzie nam przez kilka miesięcy przeszkadzać.

Ja zdecydowałam się na większą, bo stwierdziłam że wygodniej będzie myć malucha, będzie miał w niej więcej miejsca i gdy trochę podrośnie będzie się swobodniej bawił. Obawiałam się również, że jeśli na początek zdecyduje się na malutką to po pewnym czasie okaże się, że zachodzi konieczność jej wymiany.

Stelaże do wanienek

Można kupić wanienkę, która jest już wpasowana w odpowiedni stelaż. Te droższe posiadają również więcej udogodnień. Są również bardziej uniwersalne pasujące do większości modeli. Osobiście używałam wanienki ustawianej na metalowy stelażu, który po zakończonej kąpieli składałam niczym deskę do prasowania i wstawiałam za szafę. Chwaliłam sobie to rozwiązanie, ponieważ przy pierwszym synu miałam jedynie wanienkę, która pomimo ustawiania na meblach wciąż znajdowała się dość nisko, a mój kręgosłup dawał się we znaki.

Wanienki turystyczne

To takie małe pompowane baseniki w kształcie wanienki. Świetnie sprawdzają się na wakacyjne wojaże, kiedy zależy nam na ograniczeniu gabarytów naszego bagażu.

Wanienki składane

Jej ściany przypominają harmonijkę. Warto rozważyć takie rozwiązanie jeśli mamy małe mieszkanie, gdyż po złożeniu zajmują naprawdę mało miejsca. Osobiście jej nie używałam i nie są jeszcze bardzo popularne, ale z pewnością posiadają rosnące grono zwolenników.

Wiaderka do kąpieli

To rozwiązanie coraz częściej jest polecane zarówno przez lekarzy jak i położne. A dlaczego? Ponieważ w czasie kąpieli w takim wiaderku dziecko pozostaje w pozycji embrionalnej, którą wciąż doskonale pamięta z brzucha mamy i czuje się w pełni bezpieczne. Dodatkowo jest całe zanurzone w wodzie i nie ma konieczności stałego polewania go wodą przez rodzica aby się nie wychłodziło.