Dofinansowania invitro była dostępna w Polsce przez trzy lata przypadających na rządy Platformy Obywatelskiej, w tych latach, dzięki dofinansowaniu na świat przyszło ponad pięć tysięcy dzieci. Niestety, obecnie program ten został zlikwidowany pary mające problem z posiadaniem dziecka muszą w całości pokryć koszt zabiegu. Sytuacja nie jest jednak aż tak zła jak może się wydawać. Pomocną dłoń do osób cierpiących na bezpłodność postawiły wyciągnąć samorządy. Pierwszym miastem jakie utworzyły dofinansowania invitro była Częstochowa, za przykładem tego miasta poszła Łódź jak i Poznań. W niniejszym tekście przedstawimy przypadek ostatniego z wymienionych miast, stolicę Wielkopolski.

Poznań ustala standardy

Budżet Poznania na rok 2017 dawał gwarancje w postaci blisko 2 milionów złotych, dzięki czemu z programu mogło skorzystać około 400 par, które borykały się z problemem bezpłodności. Warto też wspomnieć, że program ten nie jest jednorazowy i obejmuje okres trzech lat (2017 – 2020). Działania Rady Miasta Poznania zapewniają dofinansowanie w postaci zwrotu nawet 100 proc. kosztów, które nie mogą jednak przekraczać kwoty 5 tyś. zł. Zabieg musi obejmować minimum jedną procedurę zapłodnienia pozaustrojowego i nie więcej niż trzy. Jedną z poznańskich klinik, która bierze udział w realizacji programu “Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2017 – 2020.” została renomowana klinika leczenia bezpłodności IVITA – ivita.eu.

Polityczne przepychanki

Warto wspomnieć, że przyjęcie programu przez Radę Miasta nie jest oczywistym działaniem, organ ten w wielu miejscowościach jest mocno podzielony, nie inaczej było w Poznaniu gdzie Za przyjęciem ustawy głosowało 19 radnych a 16 było przeciw. Radni, którzy głosowali przeciwko utworzeniu programu, którego celem jest dofinansowanie leczenia bezpłodności jako argumenty popierające ich zdanie przywoływali wartości chrześcijańskie jakimi powinniśmy się kierować jak i fakt iż według nich regulacja takich tematów nie powinna odbywać się na szczeblu lokalnym a centralnym.

Dofinansowanie invitro – kto może skorzystać?

W gruncie rzeczy finansowanie procedury invitro odbywają się na podobnej zasadzie jak miało to miejsce w przeszłości w przypadku rządowego programu. O dofinansowanie invitro mogą starać się pary (również te, których związek nie jest zalegalizowany przez procedurę ślubu kościelnego) u których stwierdzono i udokumentowano bezpłodność, której nie można wyleczyć żadnymi dostępnymi obecnie sposobami. Kolejnym przypadkiem, w którym można starać się o leczenie bezpłodności może być ten, w którym pary bezskutecznie leczyły bezpłodność na rok przed zgłoszeniem do programu. Ostatnim przypadkiem w którym bezpłodność może być  leczona z wykorzystaniem dofinansowania ze środków pochodzących z budżetu rady miasta jest sytuacja gdy u pary stwierdzono ryzyko utraty płodności – może ono wystąpić np z powodów onkologicznych. Warto też wspomnieć że w programie mogą wziąć udział kobiety, które nie przekroczyły 40 roku życia, pomyślnie przeszły badania wstępne, ograniczenia wiekowe nie obowiązują natomiast mężczyzn.

Szacuje się, że bezpłodność dotyka coraz większą liczbę naszych rodaków, obecnie na tą chorobę cierpi niemal co piąta para, zatrważające są również doniesienia płynące z klinik dawców nasienia gdzie 70 proc. Dawców jest zdyskwalifikowana ze względu na kiepską lub też nie doskonałą jakość nasienia.