Do około szóstego miesiąca życia dziecko oddycha wyłącznie przez nos. Dlatego nawet niewielki obrzęk wąskich, nie do końca jeszcze rozwiniętych kanałów nosowych, to dla malucha poważny problem. Podpowiadamy, co na katar u dziecka zastosować, aby skutecznie udrożnić mały nosek i umożliwić naszej pociesze swobodne oddychanie.

Zarówno w przypadku kataru wirusowego, którego głównym objawem jest wodnista, przezroczysta wydzielina, jak i kataru bakteryjnego, charakteryzującego się zielonkawą lub żółtą wydzieliną, bardzo ważną rolę odgrywa dokładne i prawidłowe oczyszczanie nosa dziecka. Nie tylko ułatwi maluchowi oddychanie, ale również – nie dopuści do groźnych powikłań, na przykład w postaci zapalenia ucha lub zatok.

Co na katar u dziecka? Trzy proste kroki

Oczyszczanie najlepiej przeprowadzić w oparciu o metodę trzech kroków, polecaną przez lekarzy pediatrów i neonatologów. Jej trzy następujące po sobie etapy to: rozrzedzanie, odciąganie i nawilżanie.

Rozrzedzanie ma na celu przygotowanie noska maluszka do oczyszczania, poprzez aplikację 2-3 kropli soli fizjologicznej do każdej z dziurek nosa dziecka. Odciąganie, kluczowe w metodzie trzech kroków, umożliwia nam natomiast pozbycie się zalegającej wydzieliny. Przeprowadzić możemy je przy pomocy aspiratora do nosa. Zamocujmy go do domowego odkurzacza, ustawmy siłę ssania według potrzeb, a następnie odciągnijmy katar z obydwu dziurek nosa.

Na koniec nie zapomnijmy o nawilżaniu, czyli ponownej aplikacji 2-3 kropli soli fizjologicznej do otworów nosowych malucha. Dzięki temu ostatniemu, ale równie istotnemu etapowi metody trzech kroków, nawilżymy błonę śluzową nosa dziecka, zapobiegając jej wysychaniu oraz uszkodzeniu podczas infekcji kataralnej.

U starszych maluchów, powyżej 1. roku życia, do nawilżania – zamiast soli fizjologicznej – posłużyć może nam maść nawilżająca, na przykład marki Katarek. Pomoże odbudować mikroflorę bakteryjną nosa, skróci czas infekcji, a zastosowana na skrzydełka i okolice nosa, nie dopuści do zaczerwienienia i otarcia skóry.

Domowe sposoby ułatwiające oddychanie

Co na katar u dziecka – oprócz metody trzech kroków – jest również skuteczne w łagodzeniu dokuczliwych objawów nieżytu nosa i ułatwi naszemu maluchowi oddychanie? Okazuje się, że proste, niewymagające specjalnych zabiegów domowe sposoby. Według ekspertów, maluchowi możemy ulżyć poprzez odpowiednie nawilżanie powietrza oraz utrzymywanie w pokoju, w którym śpi dziecko, odpowiedniej temperatury. Do nawilżania powietrza zastosujmy dobrej jakości nawilżacz powietrza lub pojemnik z wodą, ustawiony tuż obok grzejnika. Jeśli chodzi o temperaturę, nie powinna przekraczać 20-21 stopni C, niektórzy pediatrzy sugerują nawet 19 stopni C.

Dodatkowo, chcąc ułatwić dziecku oddychanie, zadbajmy o to, aby jego główka ułożona była wyżej niż reszta ciała. Wsuńmy pod materac łóżeczka złożony ręcznik lub podstawmy pod nóżki łóżeczka, z jednej strony, dwie grubsze książki. Te sposoby na pewno przyniosą maluchowi ulgę.