Co na katar u dziecka? Jak ułatwić maluchowi oddychanie?

Do około szóstego miesiąca życia dziecko oddycha wyłącznie przez nos. Dlatego nawet niewielki obrzęk wąskich, nie do końca jeszcze rozwiniętych kanałów nosowych, to dla malucha poważny problem. Podpowiadamy, co na katar u dziecka zastosować, aby skutecznie udrożnić mały nosek i umożliwić naszej pociesze swobodne oddychanie.

Zarówno w przypadku kataru wirusowego, którego głównym objawem jest wodnista, przezroczysta wydzielina, jak i kataru bakteryjnego, charakteryzującego się zielonkawą lub żółtą wydzieliną, bardzo ważną rolę odgrywa dokładne i prawidłowe oczyszczanie nosa dziecka. Nie tylko ułatwi maluchowi oddychanie, ale również – nie dopuści do groźnych powikłań, na przykład w postaci zapalenia ucha lub zatok.

Co na katar u dziecka? Trzy proste kroki

Oczyszczanie najlepiej przeprowadzić w oparciu o metodę trzech kroków, polecaną przez lekarzy pediatrów i neonatologów. Jej trzy następujące po sobie etapy to: rozrzedzanie, odciąganie i nawilżanie.

Rozrzedzanie ma na celu przygotowanie noska maluszka do oczyszczania, poprzez aplikację 2-3 kropli soli fizjologicznej do każdej z dziurek nosa dziecka. Odciąganie, kluczowe w metodzie trzech kroków, umożliwia nam natomiast pozbycie się zalegającej wydzieliny. Przeprowadzić możemy je przy pomocy aspiratora do nosa. Zamocujmy go do domowego odkurzacza, ustawmy siłę ssania według potrzeb, a następnie odciągnijmy katar z obydwu dziurek nosa.

Na koniec nie zapomnijmy o nawilżaniu, czyli ponownej aplikacji 2-3 kropli soli fizjologicznej do otworów nosowych malucha. Dzięki temu ostatniemu, ale równie istotnemu etapowi metody trzech kroków, nawilżymy błonę śluzową nosa dziecka, zapobiegając jej wysychaniu oraz uszkodzeniu podczas infekcji kataralnej.

U starszych maluchów, powyżej 1. roku życia, do nawilżania – zamiast soli fizjologicznej – posłużyć może nam maść nawilżająca, na przykład marki Katarek. Pomoże odbudować mikroflorę bakteryjną nosa, skróci czas infekcji, a zastosowana na skrzydełka i okolice nosa, nie dopuści do zaczerwienienia i otarcia skóry.

Domowe sposoby ułatwiające oddychanie

Co na katar u dziecka – oprócz metody trzech kroków – jest również skuteczne w łagodzeniu dokuczliwych objawów nieżytu nosa i ułatwi naszemu maluchowi oddychanie? Okazuje się, że proste, niewymagające specjalnych zabiegów domowe sposoby. Według ekspertów, maluchowi możemy ulżyć poprzez odpowiednie nawilżanie powietrza oraz utrzymywanie w pokoju, w którym śpi dziecko, odpowiedniej temperatury. Do nawilżania powietrza zastosujmy dobrej jakości nawilżacz powietrza lub pojemnik z wodą, ustawiony tuż obok grzejnika. Jeśli chodzi o temperaturę, nie powinna przekraczać 20-21 stopni C, niektórzy pediatrzy sugerują nawet 19 stopni C.

Dodatkowo, chcąc ułatwić dziecku oddychanie, zadbajmy o to, aby jego główka ułożona była wyżej niż reszta ciała. Wsuńmy pod materac łóżeczka złożony ręcznik lub podstawmy pod nóżki łóżeczka, z jednej strony, dwie grubsze książki. Te sposoby na pewno przyniosą maluchowi ulgę.

Może ci się spodobać również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.