Gorączka u niemowlęcia jest bez wątpienia stresem nie tylko dla malucha, ale i jego rodziców. Zazwyczaj jest głównym objawem – toczącej się infekcji w organizmie. Jakie są inne dolegliwości towarzyszące gorączce u niemowlęcia? Jakie są jej przyczyny? I, co najważniejsze – kiedy zwrócić się do lekarza?

Przyczyny

Należy mieć na uwadze fakt, iż w przypadku niemowląt wysoka temperatura nie musi od razu oznaczać infekcji. Ciało malucha dopiero się rozwija i funkcje organizmu, takie jak regulacja temperatury ciała są jeszcze nie do końca ukształtowane, przez co temperatura może skoczyć do góry podczas snu, po długim płaczu lub z powodu hormonów. Stan podgorączkowy niemowląt zaczyna się od 37,5ºC, natomiast w przypadku temperatury wyższej niż 38ºC mówimy już o gorączce.

Gorączka najczęściej jest objawem wszelkich zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Należą do nich między innymi zapalenie krtani, gardła czy oskrzeli oraz zapalenie ucha środkowego. Szczególnie w przypadku dziewczynek gorączka może sygnalizować o infekcji układu moczowego. Kiedy temperatura nie przekracza 38ºC można podejrzewać, że dziecko zaczęło ząbkować.

Domowe sposoby

Kiedy zauważymy, ze temperatura ciała wzrasta należy okryć niemowlę kocem lub kołdrą. Szczególnie ważne jest, aby podawać odpowiednią ilość płynów, najlepiej w atrakcyjnej dla dziecka postaci, gdyż w tym stanie znacznie zmniejsza się apetyt. Dobrym sposobem będzie rozcieńczenie soku wodą. Sprawdzą się również chłodne okłady przykładane do rozpalonego czoła lub chłodna kąpiel.

Kiedy do lekarza

W sytuacji, gdy podwyższonej temperaturze towarzyszą drgawki, rytmiczne skurcze mięśni lub utrata przytomności należy jak najszybciej wezwać lekarza. Trzeba zwrócić szczególną uwagę również na dolegliwości takie jak biegunka i wymioty, nadmierna płaczliwość dziecka i czerwone plamy pojawiające się na skórze. Płacz bez łez oraz ciemny kolor moczu mogą świadczyć o odwodnieniu. Jeśli dziecko jest osłabione i nadmiernie senne lub wręcz przeciwnie – jest wyjątkowo pobudzone również zalecana jest konsultacja z lekarzem.

W niektórych przypadkach dziecko będzie wymagało dłuższej opieki lekarskiej. Warto wtedy wziąć pod uwagę rozwiązanie, jakim jest szpital dla dzieci (np. Szpital Medicover), gdzie maluch otrzyma fachową pomoc i kontrolę medyczną, a także zostaną wykonane odpowiednie badania w celu wykluczenia poważniejszych chorób.