Elektrolity to jony, które wpływają na prawidłową gospodarkę wodną organizmu. Najważniejsze z nich to jony sodu, potasu, wapnia i magnezu. Ich niedobory mogą być przyczyną wielu poważnych kłopotów ze zdrowiem, takich jak omdlenia, zaburzenia rytmu serca, łamliwość kości i inne bardzo groźne dolegliwości. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy poziom elektrolitów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Za co odpowiadają elektrolity

Elektrolity odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie, wpływają na prawidłowe działanie mózgu. Ich brak wpływa negatywnie również na działanie mięśni, w tym na jeden z ważniejszych mięśni w organizmie człowieka, czyli na serce. Dzięki elektrolitom możliwe jest wchłanianie wody i usprawniony jest proces przepływu wody między komórkami. Dorosły człowiek w 60-70% składa się z wody, dziecko w 75%, a noworodek nawet w 80%, dlatego prawidłowy poziom elektrolitów jest dla dzieci jeszcze bardziej istotny niż u dorosłych.

Kiedy dziecko jest szczególnie narażone na niedobór elektrolitów?

Elektrolity są wydalane z organizmu przede wszystkim z potem i z moczem, dlatego zagrożenie niedoboru wzrasta, kiedy dziecko dużo się poci lub kiedy wypróżnia się częściej niż zwykle, czyli podczas choroby, upałów, biegunki, wymiotów czy intensywnego wysiłku. Problemem może być również zbyt mała ilość przyjmowanych płynów lub uboga w mikro i makroelementy dieta. Przyczyną braku odpowiedniej ilości elektrolitów może być również rygorystyczna dieta, problemy z poprawnym funkcjonowaniem układu pokarmowego czy przyjmowane niektóre leki.

W jaki sposób najskuteczniej uzupełniać niedobory elektrolitów u dzieci

Najskuteczniejszy sposób na nagłe niedobory elektrolitów u dzieci to gotowe preparaty. Są one skuteczniejsze od samej wody czy innych płynów i pozwalają szybko odzyskać dziecku odpowiedni poziom jonów. Elektrolity dla dzieci powinniśmy wybierać uważnie. Najważniejsze jest to, aby wybrany przez nas produkt był zgodny z zaleceniami ESPGHAN (Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci), miał zmniejszoną osmolarność i posiadał wersję bezsmakową, odpowiednią dla niemowląt oraz alergików. Taki preparat rozpuszcza się w chłodnej, przegotowanej wodzie bez cukru czy innych dodatków i podaje się co 5 minut małymi łyczkami.