Czasem swędzi nas skóra – to normalne. Jeżeli jednak jest to stan długotrwały, może być oznaką AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Jak rozpoznać chorobę? Jak wygląda jej leczenie?
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Są takie choroby i przypadłości, które są charakterystyczne dla określonego wieku. Menopauza pojawia się u kobiet ok. 50 roku życia. Natomiast atopowe zapalenie skóry atakuje zazwyczaj u dzieci do 1 roku życia.
Atopowe zapalenie skóry, zwane w skrócie AZS, jest chorobą alergiczną skóry. Jest długotrwała – nawet gdy objawy zanikają na jakiś czas, schorzenie może nawrócić. Trzeba się z tym liczyć przez całe życie, ponieważ dotychczas nie opracowano lekarstwa, które pozwoliłoby na całkowite wyleczenie choroby.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry objawia się bardzo uporczywym i intensywnym swędzeniem. Sama skóra staje się bardzo sucha i wrażliwa, przez co jest znacznie podatniejsza na wszelkiego rodzaju urazy i podrażnienia.
U małych dzieci (które zazwyczaj dopada choroba) są dodatkowo rozdrażnione i niespokojne, mogą pojawić się również problemy z usypianiem i przesypianiem nocy.
Czasem – zazwyczaj w przypadku wysokiego stopnia zapalenia – na skórze mogą ujawnić się też zmiany. U najmłodszych chorych mają one postać ognisk rumieniowo-wysiękowych, które występują na buzi, kończynach i tułowiu. U starszych dzieci natomiast zmiany atakują skórę w okolicach zgięć stawowych: na łokciach i nadgarstkach, pod kolanami. Może dojść nawet do erytrodermii, kiedy choroba obejmuje całe ciało.
Postępowanie w przypadku atopowego zapalenia skóry
Jeżeli zaobserwujesz u dziecka wyżej opisane objawy, umów wizytę u dermatologa. Dzięki badaniom adekwatnym do wieku malucha będzie on mógł zweryfikować Twoje obawy. Jeśli diagnoza potwierdzi chorobę, dobrany zostanie właściwy tok leczenia.
Zazwyczaj lekarz przepisuje choremu leki przeciwhistaminowe i preparaty przeciwzapalne. Czasem zalecane są inhibitory kalcyneuryny lub nawet fototerapia.
Przede wszystkim jednak chorzy muszą unikać alergenów, które powodują pogorszenie się ich stanu. Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja i higiena – przy AZS skóra wymaga ciągłego (nawet kilka razy w ciągu doby) nawilżania oraz natłuszczania specjalnymi kosmetykami.
No comments