W dzisiejszych czasach ten element wyposażenia dla dziecka musi posiadać każdy rodzić. W sumie nawet niezależnie od faktu czy samochód ma czy też nie. Zdarza się bowiem, że będziemy jechać z kimś z rodziny, lub taksówką z małym dzieckiem (wiem, że prawo ze zwala na przewóz dzieci bez fotelików w taksówce, ale przepis ten ma z pewnością niewiele wspólnego z bezpieczeństwem).

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Nie jest to łatwe zadanie. Można wręcz powiedzieć, że rodzic musi poświęcić mnóstwo czasu i stać się niekwestionowanym ekspertem w tej dziedzinie. Za pewnik można uznać fakt, ze cena nie powinna stanowić podstawowego kryterium wyboru. Jednak często nie wiemy co faktycznie świadczy na korzyść fotelika, a co stanowi jedynie marketingowy bełkot producenta.

Przede wszystkim dziecko przewozimy zawsze w foteliku. Mi osobiście zdarzyło się raz lub dwa jechać taksówką bez, jednak musieliśmy szybko dostać się do lekarza z wysoką gorączką więc była to sytuacja wyższej konieczności.

W wyborze fotelika samochodowego warto kierować się rozsądkiem i stawiać na zaufane marki, dla których bezpieczeństwo i jakość stanowią wartość nadrzędną. Wyróżnimy pośród nich z pewnością Maxi-Cosy, Rőmera czy Cybex. Jeśli wybierasz fotelik dla dziecka po raz pierwszy masz prawo nie orientować się w tych sprawach, dlatego warto poszukać wsparcia w aktualnych rankingach.

Często w doborze fotelika kierujemy się głównie jego kolorem i tym aby pasował do wnętrza auta. Z pewnością jest to błąd, bo tu chodzi o poziom bezpieczeństwa naszego dziecka. Sprawdźmy więc z jakiego materiału zostały wykonane poszczególne elementy, czy są one wytrzymałe i przewiewne.

Jeśli chodzi o aspekty techniczne warto wesprzeć się aktualnymi rankingami fotelików i na ich podstawie wyłonić faworyta. Rodzic powinien również skrupulatnie pilnować wagi dziecka i wymienić fotelik na większy w odpowiednim momencie gdy waga będzie zbliżać się do określonych dla produktu widełek.